Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnicka Biblioteka Publiczna LODOłAMACZEM 2012

Legnicka Biblioteka Publiczna LODOłAMACZEM 2012
14.09.2012

LODOŁAMACZE to konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie. Jego organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), a

Patronatem Honorowym w 2012 roku objęła go Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska.

Ideą konkursu jest nagradzanie firm, instytucji i osób prywatnych wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworzących nowe i coraz lepszej jakości miejsca pracy oraz dostrzegających sens i konieczność aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

W siódmej Regionalnej edycji konkursu „Lodołamacze 2012", w kategorii „PRACODAWCA-NIEPRZEDSIĘBIORCA" zwyciężyła i certyfikat „Lodołamacz 2012" zdobyła Legnicka Biblioteka Publiczna. W kategorii tej rywalizowało ze sobą wiele organizacji społecznych, urzędów publicznych i instytucji. Biblioteka zdystansowała nawet tak znakomitą wyższą uczelnię, jak Politechnika Wrocławska.

Działalność Legnickiej Biblioteki Publicznej na rzecz osób niepełnosprawnych przybrała formy instytucjonalne w 1974 roku, kiedy to utworzono jedną z pierwszych w kraju Filii Zbiorów Specjalnych, gromadzącą książki pisane alfabetem Braille'a, a obecnie audiobooki i zbiory muzyczne. Od lat 80-tych, w ramach realizacji programu „Książka na telefon", udostępnia się osobom niepełnosprawnym książki drukowane tradycyjnie, książki z tzw. „dużą czcionką", „książki mówione" nagrane na kasetach magnetofonowych, audiobooki, nagrania muzyczne. 

Legnicka Biblioteka inicjuje spotkania z osobami niepełnosprawnymi. Do tradycji przeszły spotkania z ludźmi zrzeszonymi w legnickim oddziale Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Nadzieja". Od  kilku lat Filie LBP organizują uroczyste obchody „Dnia Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych" oraz cykle spotkań z literaturą i muzyką. Wsparcie finansowe tych działań pozyskiwane jest z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w gestii Prezydenta Miasta i ze strony Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Przy udziale PFRON zorganizowano także m.in. koncert poezji śpiewanej „Kraina łagodności" Roberta Kasprzyckiego, spotkanie z poezją i muzyką Jacka Cygana i Jerzego Filara, występ autorki popularnej sagi, byłej solistki Zespołu „Mazowsze", Barbary Rybałtowskiej, występy utalentowanych wokalnie młodych legniczan oraz cykl spotkań z  zakonnikami Ojcem Grande i Ojcem Kazimierzem z Zakonu Bonifratrów pt. „Ojca Grande przepisy na zdrowe życie".

Biblioteka promuje twórczość osób niepełnosprawnych, wydając tomiki poezji i prozy (także przy wsparciu funduszy PFRON). W 2006 roku LBP utworzyła przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Kawiarenkę Internetową dla Seniorów", w której znalazł się komputer dla osób niewidzących. Jest on wykorzystywany szczególnie przy przeglądaniu stron www i bieżącej prasy.

W 2009 roku zorganizowano, dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON, Punkt Informacji Zawodowej i Prawnej, w którym zatrudniono ociemniałą prawniczkę. Punkt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród legniczan, w ciągu niespełna trzech lat z nieodpłatnych porad skorzystało 1.590 osób.

Jedna z filii LBP została w 1995 r. dostosowana całkowicie do potrzeb osób niepełnosprawnych fizycznie, prowadzi  Punkt Specjalistycznej Informacji Biblioteczno-Bibliograficznej dla Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin. Filia opracowuje bibliografię „Człowiek chory i niepełnosprawny w literaturze", cieszącą się uznaniem bibliotek w Polsce.

Największym wyzwaniem dla bibliotekarzy było zainteresowanie ofertą biblioteczną osób głuchych. Podejmowane od ok. 5 lat próby (przeszkolono nawet 2 bibliotekarzy w jęz. migowym) nie przynosiły trwałych i zadowalających efektów. Dzięki wprowadzeniu do placówek Systemu Komunikacji Niewerbalnej - Równość Człowieka Głuchego, polegającego na zapewnieniu komunikacji z wykorzystaniem tłumacza języka migowego (poprzez Internet), zapewniono stały i bezpośredni dostęp do zbiorów bibliotecznych. Dodatkowym bonusem była możliwość skorzystania z usług tłumacza „na żywo". W marcu br. Biblioteka przeprowadziła pierwsze w Polsce spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem z udziałem osób głuchych.

Zgodnie z regulaminem konkursu 27 września 2012 r. Legnicka Biblioteka Publiczna reprezentować będzie w kategorii „PRACODAWCA NIEPRZEDSIĘBIORCA" teren województw dolnośląskiego i opolskiego podczas ogólnopolskiego finału konkursu i Wielkiej Gali Lodołamaczy na Zamku Królewskim w Warszawie.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 14.09.2012 | Wyświetleń: 301
Powrót na listę aktualności

Zobacz także