Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Rzecznik Konsumentów radzi

Rzecznik Konsumentów radzi
07.03.2016

Miejski Rzecznik Konsumentów w Legnicy, Agnieszka Romanowska proponuje czytelnikom cykl informacji ułatwiających rozeznanie się w gąszczach przepisów konsumenckich. Dziś o rękojmi i gwarancji.

Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta. Jest to tryb dochodzenia odpowiedzialności od przedsiębiorcy w związku z ujawnioną wadą fizyczną (niezgodnością z umową) lub prawną kupionego towaru.

Odpowiedzialność sklepu z tego tytułu jest obowiązkowa, co oznacza, że sprzedający nie może odmówić przyjęcia reklamowanego przez konsumenta towaru. Reklamację taką składa się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Dokładnie regulują one uprawnienia kupującego i obowiązki sprzedawcy w tej mierze i nie pozostawiają zbyt wiele swobody obu stronom na odmienne ustalenia. Warto pamiętać, że ten rodzaj odpowiedzialności dotyczy jedynie sprzedawcy, co oznacza, że kupujący ze swoimi roszczeniami reklamacyjnymi nie może wystąpić bezpośrednio do producenta, jeśli to nie on jest stroną transakcji. Dane sprzedawcy znajdują się m.in. na paragonie fiskalnym, który kupujący powinien, co do zasady, otrzymać wraz z towarem. Rękojmią są objęte wszystkie towary konsumpcyjne.

Natomiast udzielenie kupującemu gwarancji na nabyty towar  – w przeciwieństwie do odpowiedzialności z tytułu rękojmi – nie jest obowiązkowe. Gwarancji z reguły udziela producent, ewentualnie dystrybutor bądź importer. Rzadko gwarancji udziela sam sprzedawca, choć jest to dopuszczalne.

Udzielenie gwarancji jest bezpłatne, a następuje poprzez oświadczenie gwaranta, złożone w karcie gwarancyjnym bądź w reklamie. Nie wszystkie towary objęte są gwarancją, taka ochrona musi być wyraźnie udzielona przez gwaranta. Prawa i obowiązki wynikające z gwarancji mogą być odrębne dla różnych towarów i są uzależnione od woli gwaranta. Ich teść znajduje się w tzw. karcie gwarancyjnej. Nie oznacza to jednak, że dokument gwarancyjny może być sformułowany dowolnie, ponieważ gwarant musi udzielić jasnych, zrozumiałych informacji w języku polskim, wystarczających do prawidłowego i pełnego serwisowania sprzedanego towaru.

Gwarancja najczęściej dotyczy naprawy towaru w serwisie albo w domu klienta. Nie ma obowiązku, aby zapewniała wymianę towaru na nowy albo zwrot pieniędzy za wadliwy towar.

Warto pamiętać, że obietnice złożone w reklamie są traktowane na równi z tymi zawartymi w oświadczeniu gwarancyjnym.

Udzielenie gwarancji nie wyłącza uprawnień kupującego wynikających z tytułu rękojmi. To konsument samodzielnie wybiera, z którego uprawnienia skorzysta.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 07.03.2016 | Wyświetleń: 491
Powrót na listę aktualności

Zobacz także