Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Ochrona przed zmianami klimatu

Ochrona przed zmianami klimatu
02.01.2018
Ochrona przed zmianami klimatu

Legnica będzie miała Miejski Plan Adaptacji (MPA) do zmian klimatu. Jest to dokument strategiczny, wyznaczający realizację przedsięwzięć skutecznie oddziałujących na środowisko. Uchwałę o przystąpieniu do opracowania MPA radni jednogłośnie podjęli na grudniowej sesji Rady Miejskiej.

Legnica już od blisko roku jest w gronie 44 ośrodków biorących udział w projekcie pt. Opracowanie planów do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, realizowanym przez Ministra Środowiska w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i środowiska 2014-2020.

Projekt Ministerstwa Środowiska jest prawie na półmetku. 44 miasta już wiedzą, jakie zjawiska klimatyczne zagrażają ich mieszkańcom. Gospodarka wodna, zdrowie publiczne i transport - to w tych sektorach należy jak najszybciej podjąć działania adaptacyjne.

MPA będzie miał charakter lokalnego dokumentu strategicznego, wyznaczającego realizację przedsięwzięć skutecznie oddziałujących na środowisko. Będzie dokumentem umożliwiającym aplikowanie o środki na projekty ukierunkowane na adaptację miasta do zmian klimatu, a wynikające z MPA. Uwzględnia się w nim specyficzne lokalne uwarunkowania geograficzne, społeczne i gospodarcze Legnicy i opracowuje działania chroniące mieszkańców prze skutkami zmian klimatu.

Postępujące zmiany klimatu, a w szczególności wzrost temperatury i częstotliwość oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych (nawalne deszcze, podtopienia, fale upałów, susze, huragany itp.) stanowią zagrożenie dla społecznego i gospodarczego rozwoju miast, w tym Legnicy. Program pozwoli określić niezbędne w tym względzie przedsięwzięcia infrastrukturalne i modernizacyjne.

Analiza danych meteorologicznych z ostatnich 35 lat wskazuje, że częstotliwość i natężenie niektórych zjawisk klimatycznych będą wzrastać. Mieszkańcy Polski częściej będą narażeni na wystąpienie wysokich temperatur (powyżej 30°C), fal upałów, a także ulewnych deszczy, burz i silnych wiatrów. Scenariusze klimatyczne pokazują, że fale upałów mogą być cechą polskiego klimatu w kolejnym dziesięcioleciu z tendencją do wydłużania. Równie dotkliwe może być występowanie krótkich, lecz bardzo intensywnych opadów, które mogą powodować lokalne zalania oraz podtopienia ulic i budynków, czy nawet powodzie miejskie. Może być nie tylko upalnie, ale także bardziej sucho.

W naszym mieście już od lutego 2017 roku działa specjalistyczny miejski zespół, współpracujący z ekspertami krajowymi. Wyniki prac będą konsultowane z przedstawicielami organizacji społecznych i gospodarczych, stowarzyszeń oraz mieszkańców w trakcie warsztatów roboczych.

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 02.01.2018 | Wyświetleń: 543
Powrót na listę aktualności

Zobacz także