Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej odjechał z placu Słowiańskiego

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej odjechał z placu Słowiańskiego
24.03.2018
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej odjechał z placu Słowiańskiego

 

O godzinie 8.00 w sobotę, 24 marca 2018 roku, rozpoczęło się zdejmowanie figur żołnierzy z cokołu pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej na placu Słowiańskim w centrum Legnicy. Operacja trwała godzinę, przebiegła bez zakłóceń. Monument zniknął z miejskiego pejzażu. Na placu żegnało go kilkuset mieszkańców i przyjezdnych i tłum dziennikarzy z polskich i zagranicznych mediów.   

Już o świcie ktoś zawiesił na ogrodzeniu części placu transparent z napisem cytującym wiersz Adama Asnyka: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść.” Później pojawił się też baner Młodzieży Wszechpolskiej: „Wczoraj Mała Moskwa, dziś Wielka Legnica”. Pod pomnikiem spotkali się zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy.

- Historii należy się szacunek i pamięć, nawet, jeśli jest bolesna i dramatyczna – mówił prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. – Jestem państwowcem i mam obowiązek stosować prawo. Ustawa nakazała usunięcie pomnika. Chcemy, by jego relikty pozostały w mieście, w specjalnie przygotowanym miejscu, i służyły wyłącznie celom edukacyjnym, naukowym, poznawczym czy artystycznym. Plac w przyszłości nie będzie obciążony sporami politycznymi, będzie miejscem zgody, odpoczynku i rekreacji.

Stanisław Luboński przyszedł na plac Słowiański wraz synem Danielem, który przyjechał na to wydarzenie aż z Krakowa.

- Chcieliśmy być świadkami historii – powiedział pan Stanisław. – Nie zgadzam się na usunięcie pomnika z placu Słowiańskiego. Dla mnie ten monument był symbolem braterstwa broni polskich i radzieckich żołnierzy, a nie wyrazem wdzięczności. Wrósł w nasze miasto i przypominał nam o jego historii. Powinien zostać przeniesiony na cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej.

Spojrzenie młodych ludzi na ten historyczny moment było zupełnie inne. – Pomnik był symbolem zniewolenia – przekonywał Oliwer Iwanowski, 17–letni legniczanin. Nie możemy zapomnieć czym była Armia Radziecka. Dobrze się stało, że wreszcie został rozebrany.

Pan Zbigniew, legniczanin, urodził się 11 lutego 1951 roku. To była niedziela. – Tego samego dnia uroczyście odsłaniano pomnik na placu Słowiańskim, a mój ojciec był w kompanii honorowej. Teraz ma 95 lat – wspominał. - Dla mojej rodziny ten pomnik był bardzo ważnym symbolem.

- To dobrze, że miasto chce zachować na specjalnym terenie figury i tablice z pomnika – powiedział pan Michał Kuszyk. – Historię miasta trzeba poznawać.

Do zdjęcia spiżowych figur, ważących 3,5 tony, zaangażowany był dźwig o nośności 40 ton. Pomnik odjechał na ciężarówce do magazynu Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które przeprowadza demontaż pomnika.

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 24.03.2018 | Wyświetleń: 1885
Powrót na listę aktualności

Zobacz także