Przygody Julka – dla dzieci i dorosłych

29.11.2017

„Przygody Julka”, to pierwsze bajki wyrosłe z legnickich realiów i z akcją mocno osadzoną w Legnicy. Autorem tekstu jest Artur Guzicki, a barwne ilustracje przygotował Henryk Baca.

Promocja książki odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia, w dużym patio Galerii Piastów. Stoisko zostanie uruchomione o godzinie 13. Tam też będzie możliwość spotkania z autorami, którzy będą do dyspozycji czytelników do godziny 18.

Julek ulotka awers

Julek – chłopiec z brązu autorstwa Edwarda Mirowskiego, stojący na co dzień w legnickim Rynku, w opowieściach Artura Guzickiego poznaje nieznane epizody z historii miasta. Bohater bajek odbywa dziesięć podróży w czasie i przestrzeni.

Dzięki tym podróżom odkrywa między innymi tajemnice skarbu burmistrza Ambrożego Bitchena, dowiaduje się, dlaczego w Legnicy nie ma portu rzecznego i jaki jest powód, że satyrykonowy Filip nosi czapkę błazna.

W poznawcze podróże Julek wypuszcza się dzięki swoim przyjaciołom. Jego przewodnikami są Neptun, Syrenka i chłopiec z łabędziem, mieszkańcy miejskich fontann.

Książka, licząca sobie 76 stron z twardą oprawą, została wydana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA. Patronat nad wydawnictwem objął prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Aleksandry Miktus.

Julek ulotka rewers

„Przygody Julka” to cykl baśniowych opowieści inspirowanych przeszłością Legnicy. – pisze Bogumiła Słomczyńska, polonistka, Nauczyciel Roku 2016. - Autor ożywia znane statuetki i rzeźby, które na co dzień są nieruchomymi obserwatorami życia miejskiego. Tworzy atmosferę niezwykłej przygody. Jej bohaterowie: Julek, Teodor, Filip swobodnie przekraczają granice między rzeczywistością a „dawnymi laty”. Prowadzą rozmowy z postaciami znaczącymi w dziejach Legnicy. Często, zgodnie z konwencją baśni, ukazują obraz sprawiedliwych zachowań społecznych, jasno określają pojęcie dobra i zła.

Kazimierz Pleśniak, Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego TPD, Kawaler Orderu Uśmiechu, Honorowy Obywatel Miasta Legnicy: Ta książka w przystępny sposób pozwala czytelnikom poznać nieznane epizody z historii miasta. Wynikające z każdej bajki morały przyczynią się do refleksji i rozwiną wyobraźnię dzieci. Całość tworzy atmosferę niezwykłej przygody.

Bożena Miktus, Okręgowy Rzecznik Praw Dziecka TPD: W „Przygodach Julka”, jak to w bajkach zwykle bywa, rzeczywistość miesza się z fikcją. Opowieści przenoszą nas w świat marzeń, gdzie wszystko jest możliwe, nawet gdy jest się tylko małym Julkiem. Treść jest niezwykła i zaskakująca. Książka godna uwagi i polecenia dla dzieci i dorosłych, mieszkających nie tylko w Legnicy.


 

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 29.11.2017 | Wyświetleń: 40
Powrót na listę aktualności

Zobacz także

Prowadzone są jeszcze prace konserwacyjne na portalu, mogą występować czasowe błędy. Za utrudnienia przepraszamy