Koncert-Z Brazylii do Argentyny

Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej Legnickie Centrum Kultury
31.03 19:00 - 31.03 00:00
Organizator: Klub Mieszkańców „Agatka”
ul. Artyleryjska 40f Legnica 59-220
email: kmagatka@legnickasm.pl
http://www.legnickasm.pl/agatka.html
767-230-983

Wykonawcy:

Ewa Majcherczyk - sopran

Oktet wiolonczelowy Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej:

Jelena Oćić

Mats Lidstróm

Roberto Trainini

Hyun-Jung Berger

Polish Cello Quartet:

Tomasz Daroch

Krzysztof Karpeta

Adam Krzeszowiec

Wojciech Fudala

Program:

H. Villa-Lobos Bachianas Brasileiras nr 1: lntroduc5o (Embolada), Preludio (Modinha), Fuga (Conversa)

H. Villa-Lobos Bachianas Brasileiras nr 5: Aria (Cantilena), Dańca (Martelo)

***

M. 0'Brien Tres danzas populares argentinas na kwartet wiolonczelowy: Carnavalito, Zamba, Chacarera

A. Piazzolla Pory roku na 8 wiolonczel (aranż. J. Barralet)

Dwudziestowieczna „muzyka poważna” rodem z Ameryki Południowej, choć wpisuje się w szeroki nurt klasyki wywodzącej się ze Starego Świata, jednocześnie czerpie obficie z najlepszych lokalnych źródeł. Przekonują o tym kompozycje Heitora Villi-Lobosa oraz Astora Piazzolli, które zabrzmią podczas wyjątkowego koncertu kameralnego. Tego wieczoru wybitni wiolonczeliści, tworzący oktet Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, oraz sopranistka Ewa Majcherczyk zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż z Brazylii do Argentyny.    
Pierwszym przystankiem w ramach tej wyprawy będą Bachianas Brasileiras Villi-Lobosa – utwory nawiązujące do rozpoznawalnych cech brazylijskiej muzyki ludowej i rozrywkowej, w których kompozytor zastosował ścisłe zasady barokowego kontrapunktu, tytułem cyklu zaś oddał hołd wielkiemu lipskiemu kantorowi. Trzyczęściowe Bachianas Brasileiras nr 1 z 1930 roku zabrzmią w wykonaniu orkiestry wiolonczelowej, natomiast w piątym i znacznie późniejszym dziele z tego cyklu do instrumentalistów dołączy śpiewaczka. Przypadnie jej zaszczyt wykonania przejmującej Árii, bodaj najsłynniejszej kompozycji Brazylijczyka, która zachwyca namiętnymi wokalizami. Równie fascynująca jest taneczna część druga, w której pojawiają się powtarzane frazy „Lá! Liá! Liá! Liá!”, naśladujące ptasie trele.

Spotkanie z muzyką Argentyny upłynie tego wieczoru pod znakiem Tres danzas populares Michaela O’Briena – współczesnego kompozytora, który wykorzystuje swoją wiedzę etnomuzykologiczną zdobytą podczas badań nad argentyńską muzyką ludową. Następnie przyjdzie czas na słynne Pory roku Piazzolli, które są specyficznym, bo utrzymanym w stylistyce tango nuevo, odpowiednikiem barokowego arcydzieła Vivaldiego. Tango nuevo zachowuje zmysłowy charakter oraz porywającą rytmikę, które przesądzają o niepodrabialnym charakterze tego argentyńskiego tańca, a jednocześnie w twórczy sposób włącza w swój nurt elementy muzyki poważnej i jazzu.  Zwykle Estaciones Porteñas są wykonywane z wykorzystaniem instrumentarium typowego dla tanga (bandoneonu, skrzypiec, gitary, kontrabasu). Osiem wiolonczel w rękach tak znakomitych instrumentalistów z pewnością odda jednak wszelkie niezbędne dla tego tańca niuanse brzmieniowe.

Bilety: 20 zł w przedsprzedaży / 30 zł w dniu koncertu

Powrót na listę wydarzeń

Prowadzone są jeszcze prace konserwacyjne na portalu, mogą występować czasowe błędy. Za utrudnienia przepraszamy