Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Oferta Muzeum Miedzi dla kolonii i półkolonii w czasie wakacji

Muzeum Miedzi w Legnicy
03.07 00:00 - 31.08 00:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49

Tematy spotkań oraz ich terminy należy uzgodnić telefonicznie z Działem Naukowo-Oświatowym, tel. 76 862 49 49,  tel. 608 628 961


  1. Rysujemy, malujemy, lepimy, zdobimy

Warsztaty plastyczne dla dzieci. Inspiracji szukamy na aktualnych wystawach muzealnych. Szczególną inspirację stanowić będą motywy baśniowe zawarte
w twórczości Waltera Bayera- malarza, ilustratora i nauczyciela rysunku urodzonego
w Legnicy (1883-1946). Równie inspirujący będzie warsztat rzeźbiarski profesora Czesława Dźwigają, twórcy papieskich monumentów i jego niezwykły spiżowy cykl odlewów Via Sancta.

 

  1. Druciane błyskotki

Warsztaty manualne, w których dzieci tworzą miedziane ozdoby, zawieszki
i pierścionki przy użyciu miedzianego drutu, nici i wielobarwnych korali. Bogaty
i różnorodny zbiór wyrobów z miedzi i jej stopów, zgromadzonych w minionym półwieczu przez legnickie Muzeum, to kopalnia pomysłów i źródło inspiracji dla uczestników naszych wakacyjnych warsztatów. Zaczniemy od przyjrzenia się tym eksponatom, dowiemy się, jak powstały i komu służyły, następnie sami pochylimy się nad niezwykłym metalem, jakim jest miedź.

 

  1. Muzeum Utracone

Projekcje filmów animowanych powstałych w ramach projektu „Muzeum utracone. Przywraca pamięć”. Dotyczą one ratowania polskich dzieł sztuki w okresie wojen
i konfliktów zbrojnych. Twórcy projektu wychodzą z założenia, że rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania. Zdając sobie sprawę, jak niewielkie są szanse na odzyskanie straconego dziedzictwa, chcą również by prezentowane dzieła utrwaliły się w świadomości społecznej i w ten sposób miały szansę „mentalnie” powrócić do życia.

 

  1. Zapomniane techniki twórcze: witraż i mozaika

Warsztaty towarzyszące wystawie "Katedra ormiańska i jej twórcy". Uczestnicy zajęć oglądając wystawę poznają burzliwe losy lwowskiej katedry ormiańskiej, którą zamknięto w 1950 roku i zamieniono na magazyn muzealny. Podczas spotkania prześledzimy przebieg prac nad ratowaniem tego wyjątkowego przykładu polskiego dziedzictwa kulturowego, którego podjęli się polscy konserwatorzy. Zapoznamy się także z efektami tych działań w postaci odrestaurowanych wnętrz katedry. Z dawnego, zapierającego dech wystroju świątyni zwrócimy uwagę na mozaiki i witraże, przypomnimy sobie jak powstają. Na koniec, przy pomocy szablonu, kolorowej bibuły oraz odpowiednio pociętych kawałków papieru, spróbujemy swoich sił w tworzeniu własnych witraży i własnej mozaiki

 

  1. Historia w kufrach zamknięta

Zajęcia z edukatorem mające postać gry. Polega ona na odszukaniu ukrytych na sali muzealnej tajemniczych skrzynek. Znajdujące się wewnątrz nich przedmioty posłużą dzieciom do stworzenia biografii postaci z przeszłości. Gra rozwija umiejętności analitycznego myślenia, w atrakcyjny sposób zapoznaje uczestników z pracą „detektywa przeszłości” jakim jest historyk oraz metodami poznawania „dawnych czasów” w oparciu o zachowane wskazówki – tj. źródła historyczne.

 

  1. Dziecięce skłonności do przeszłości

Edukacja w formie quizów, gier planszowych oraz zabaw w terenie dotyczących historii godła i hymnu polskiego oraz dziejów Legnicy i jej zabytków. Gra „Polak Mały”
w ciekawy i prosty sposób zapoznaje z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami wszystkich czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzięki pełnym łamigłówek plenerowym zabawom pt. „Barokowa Legnica” oraz „Zaginione klucze św. Piotra”, ich uczestnicy w niecodzienny sposób poznają bliżej najważniejsze obiekty tworzące zabytkową zabudowę Starego Miasta w Legnicy.

 

  1. Miejskie zabytki dla najmłodszych

Praktyczna lekcja o legnickich zabytkach przeznaczona dla najmłodszych zwiedzających. Dzięki użyciu zeszytu-kolorowanki dzieci poznają najważniejsze legnickie zabytki i uczą się rozpoznawać ich cechy charakterystyczne.

 


 

 

 



Powrót na listę wydarzeń