O czym eurokibice wiedzieć powinni? Radzi Agnieszka Romanowska – Miejski Rzecznik Konsumentów

O czym eurokibice wiedzieć powinni? Radzi Agnieszka Romanowska – Miejski ...
08.06.2012

Do Polski obywatel UE wjeżdża na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego. Kibice spoza Unii muszą mieć paszport i wizę (jeżeli jest wymagana). Na Ukrainę obywatele UE wjeżdżają bez wiz, trzeba mieć przy sobie tylko ważny paszport. Można wtedy przebywać w tym państwie do 90 dni. Na granicy wypełnia się dokument migracyjny (rejestracyjny, tzw. міграційна карта, migracijna karta), podając np. środek transportu/numer lotu, cel podróży (np. turystyczny) oraz adres hotelu lub osoby, u której będzie się nocować. Jeden uzupełniony egzemplarz trzeba mieć zawsze przy sobie w razie kontroli aż do wyjazdu. Gdy się go zgubi, od razu należy skontaktować się z ambasadą swojego kraju lub z najbliższym konsulatem na Ukrainie.

W Polsce płaci się złotymi (PLN, zł), na Ukrainie - hrywnami (UAH, грн.). Walutę swojego kraju można wymienić na miejscu w kantorze (exchange office, pol. kantor, ukr. обмін валюткантор). Obcokrajowcy wymieniający walutę na Ukrainie muszą mieć dowód osobisty lub paszport.

Karty płatnicze są akceptowane w większości polskich sklepów, na Ukrainie nie jest to tak powszechne. W Polsce w wielu sklepach można spotkać informację, że kartą płacimy dopiero, gdy na zakupy wyda się określoną sumę pieniędzy.

Na Ukrainie kupujący w ciągu 14 dni od momentu zakupu może oddać nieużywaną rzecz do sklepu. W Polsce taka możliwość zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy, ponieważ w Polsce reklamować można tylko towar wadliwy. W obu krajach konieczny jest dowód zakupu, np. paragon.

Jeśli kupiona rzecz się zepsuła, konsument ma prawo do reklamacji. W Polsce to 2 lata od momentu zakupu, na Ukrainie - tyle, ile wskazał producent w gwarancji. Aby złożyć reklamację, należy skontaktować się ze sprzedawcą.

Warto wiedzieć, że bilety na ukraińskie pociągi sprzedawane są z miejscówkami, a ukraiński konduktor zabiera bilet na początku podróży, oddając go około pół godziny przed przyjazdem na miejsce.
Przed przyjazdem warto uruchomić roaming. Ceny za połączenia telefoniczne w krajach UE są na zbliżonym poziomie. Ponieważ Ukraina nie jest członkiem Unii, połączenia są droższe. Jeżeli podczas pobytu na Ukrainie zamierza się często dzwonić, warto kupić kartę lokalnego operatora.

W Polsce palenie tytoniu w restauracji jest dozwolone tylko w miejscach specjalnie wyznaczonych, na Ukrainie - nie ma takiego przepisu i można palić w lokalach. Na Ukrainie do rachunku automatycznie doliczany jest serwis, w Polsce informuje o tym menu. Trzeba o to pytać przed złożeniem zamówienia.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 08.06.2012 | Wyświetleń: 77
Powrót na listę aktualności

Zobacz także