Będzie kolejny przetarg na przebudowę al. Piłsudskiego

Będzie kolejny przetarg na przebudowę al. Piłsudskiego
07.03.2018

Będzie kolejny przetarg na przebudowę al. Piłsudskiego

Zarząd Dróg Miejskich unieważnił przetarg na przebudowę al. Piłsudskiego  od kładki dla pieszych w okolicy skrzyżowania z ul. Galileusza i Marsa do skrzyżowania z ul. Koskowicką i Wielkiej Niedźwiedzicy. Niebawem zostanie ogłoszony kolejny przetarg.

Powodem unieważnienia przetargu były zbyt wysokie ceny zaoferowane przez firmy, które do niego przystąpiły -  Konsorcjum:  Przedsiębiorstwo Transportowo – Budowlane oraz Przedsiębiorstwo Drogowo – Inżynieryjne Stop – ok. 8 mln 350 tys. zł., a drugi oferent Berger Bau Polska – ok. 8 mln 315 zł.   Miasto na tę inwestycję , bazując na kosztorysie inwestorskim,   zamierzało przeznaczyć - 6 mln zł 480 tys. zł. Rozbieżności sięgają więc ok. 1,9 ml zł. Dlatego też ogłoszony zostanie nowy przetarg.   

Niewyłonienie wykonawcy w przetargach,  to  bardzo poważny problem nie tylko w Legnicy.  Firmy bowiem nie przystępują do nich. Albo proponują takie ceny, które przekraczają możliwości gmin.

- Obserwujemy, że koszty inwestycji w kraju rosną – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta. – Wiele samorządów wycofało się z inwestycji nie chcąc znacząco przepłacać, albo z powodu nie znalezienia wykonawców.

Eksperci nie mają złudzeń. Problem będzie narastał. Z jednej strony firmy mają problem ze znalezieniem pracowników. Z drugiej rosną koszty.  Jak podkreślają włodarze gmin czasy kiedy do przetargów przystępowało po kilkanaście firm już się skończyły.

Wracając do naszego miasta. Pod koniec minionego roku unieważniony został przetarg na wyłonienie wykonawcy ul. Leszczyńskiej. Oferta najtańszej firmy była o blisko milion zł. droższa niż zaplanowano w kosztorysie inwestorskim. Nie wyłoniono także po dwóch przetargach firmy, która wykona termomodernizację Zespołu Szkół Integracyjnych. W ostatnim przetargu najtańsza oferta przewyższała o pół miliona kosztorys. Ta sytuacja dotyka także rynek usług projektowych.  Nie można znaleźć firmy, która wykona  dokumentację projektowo – kosztorysową dotyczącą budowy drogi łączącej ul. Lotniczą z powstającą obecnie S-3.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 07.03.2018 | Wyświetleń: 244
Powrót na listę aktualności

Zobacz także