Budynek kina Ognisko wraca do miasta

Budynek kina Ognisko wraca do miasta
06.02.2018
Budynek kina Ognisko wraca do miasta

Pełnym sukcesem miasta zakończył się trwający kilkanaście lat sądowy spór gminy z Legnicką Spółdzielnią Spożywców Społem o prawo własności. Obecnie budynek z Kinem Ognisko wraca do miasta.

W roku 2016 Sąd Okręgowy prawomocnym wyrokiem przyznał miastu prawo własności całego budynku, mieszczącego m.in. historyczne Kino Ognisko. Społem odwołało się od nakazu eksmisji, ale przegrało, a ostatnio Sąd Rejonowy nakazał Spółdzielni wydanie nieruchomości miastu, obciążając ją zwrotem kosztów procesu.

Przypomnijmy. Kino Ognisko zostało zamknięte przez firmę Odra Film w 2009 roku. Ostatnim ważnym wydarzeniem filmowym była tam prapremiera „Małej Moskwy” Waldemara Krzystka we wrześniu 2008 roku. Dwa lata później wojewoda przekazał miastu Kino. Prezydent rozpoczął starania o wywłaszczenie Legnickiej Spółdzielni Spożywców Społem, która zarządzała drugą częścią budynku, wynajmując je różnym podmiotom na prowadzenie działalności gospodarczej. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego Wydziału I Cywilnego w Legnicy. Proces toczył się kilka lat. W tym czasie z przyczyn losowych odeszło dwóch sędziów. To wydłużyło sprawę.

Dzisiaj miasto jest już pełnoprawnym właścicielem kilkukondygnacyjnej budowli na powierzchni 1740 m2 przy ulicy Skarbowej 1. Parter zajmuje działalność gospodarcza (sklepy, usługi), na górnych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia biurowe i oczywiście sala kinowa z zapleczem. Budynkiem administruje Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej, który przez szereg lat zabezpieczał obiekt przed dewastacją i zniszczeniami. Jeszcze w tym roku planuje się przystąpić do opracowania dokumentacji budowlanej.

Legnickie Centrum Kultury przygotowało dla tego obiektu Program Funkcjonalno Użytkowy jako europejskiego centrum animacji i edukacji kulturalnej służącego ruchowi amatorskiemu oraz prezentacji projektów organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Rozwijana tu będzie również działalność impresaryjna z wykorzystaniem sali widowiskowo-koncertowej o doskonałych walorach akustycznych.

Opublikował: Barbara Sielicka | Dodano: 06.02.2018 | Wyświetleń: 4170
Powrót na listę aktualności

Zobacz także