Bursztynowe tournée

Bursztynowe tournée
05.12.2008

 

            Czas bursztynu i srebra to trzecia „wystawa eksportowa” polskiej sztuki złotniczej, przygotowana przez Galerię Sztuki w Legnicy, którą od 30 listopada 2008 r. oglądać można  w Międzynarodowym Centrum Spotkań organizacji Caritas w niemieckim Wuppertalu – mieście partnerskim Legnicy.
           Po sukcesie Współczesnej polskiej sztuki złotniczej i Współczesnej polskiej sztuki złotniczej II, które prezentowane były m.in. w Getyndze, Gifhorn, Lipsku, Monachium, Uelzen, Wuppertalu (Niemcy), Pradze (Czechy), Budapeszcie (Węgry), Miluzie (Francja), Florencji, Dicomano (Włochy), Uppsali, Västerås (Szwecja), Bratysławie (Słowacja), a także w Jaworze, Poznaniu i Warszawie (Polska), to kolejna ekspozycja mająca na celu promocję polskiej biżuterii za granicą. Tym razem motywem przewodnim jest bursztyn - oprócz srebra najbardziej charakterystyczny i powszechnie kojarzony z naszym krajem surowiec biżuteryjny.
           Miastem pierwszej prezentacji wystawy został Wuppertal, z którym legnicka Galeria Sztuki od lat z powodzeniem współpracuje na płaszczyźnie kulturalnej. We współpracy z Wuppertalem powstały m.in. takie projekty jak: „Dialog I” - prezentacja artystów z Bergiskiego Stowarzyszenia Artystycznego w Legnicy i Wrocławiu; „Dialog II” - prezentacja artystów regionu Zagłębia Miedziowego w Wuppertalu; „Drogi Twórcze” - pokaz w Wuppertalu prac młodych artystów z całej Polski, którzy brali udział w legnickich PROMOCJACH, „Współczesna Polska Sztuka Złotnicza” - pokaz prac biżuteryjnych najlepszych polskich złotników, „Obce ciało” - wystawa młodej, wuppertalskiej malarki Anniki Weber w Legnicy.
          Wystawa Czas bursztynu i srebra składa się z ponad 100 eksponatów znanych polskich projektantów, specjalizujących się w pracy z bursztynem. Szeroko ukazuje aktualne trendy i nurty. Wystawa ma uzmysłowić europejskiej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn nie tylko jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnej, złotej i srebrnej biżuterii, ale że jest również wykorzystywany przez polskich twórców jako tworzywo nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej.
            Ekspozycji towarzyszy katalog zawierający reprodukcje prac artystów oraz teksty w językach: angielskim, niemieckim i francuskim, autorstwa znawców współczesnej polskiej sztuki złotniczej oraz bursztynu.
          Wystawę oglądać można do 19 grudnia 2008 r. w Räume des Internationalen Begegnungszentrums Caritas w Wuppertalu, przy Huenefeldstrasse 54a. Kolejne jej odsłony planowane są w innych miastach niemieckich i kilku krajach europejskich.
          Patronat honorowy nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Legnicy i Prezydent Miasta Gdańska. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest Bursztynowy Portal amber.com.pl.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 05.12.2008 | Wyświetleń: 67
Powrót na listę aktualności

Zobacz także