Kolej na kolejarzy. Coraz więcej zawodowych klas patronackich w legnickich szkołach

Kolej na kolejarzy. Coraz więcej zawodowych klas patronackich w legnickich szkołach
23.02.2018

Firma Pol Miedź Trans oraz Koleje Dolnośląskie utworzą   w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących klasę kształcącej w zawodzie mechanik-monter maszyn i urządzeń taboru kolejowego.

Dzisiaj (23 lutego) w Ratuszu porozumienie w tej sprawie podpisali: prezydent Tadeusz Krzakowski, dyrektor ZSTiO Stella Święcińska, prezes zarządu firmy Pol-Miedź Trans Marcin Jankowski i członek jej zarządu  Zbigniew Bytnar oraz Piotr Malepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich.          

Dziewczęta w zawodach kolejarskich

Już od pierwszego września br. w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 (ZSTiO) rozpocznie działanie klasa o profilu mechanika-montera maszyn i urządzeń taboru kolejowego. Zaplanowano do niej nabór 16 uczniów. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom pracodawców z regionu – mówi dyrektor Stella Święcińska. - Mamy wyspecjalizowaną kadrę i wsparcie Pol-Miedź Transu oraz Kolei Dolnośląskich. Nawet dziewczęta chcą się uczyć w zawodach kolejarskich.

 - Obie firmy są naszymi bardzo ważnymi i sprawdzonymi już partnerami – dodaje prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dzięki nim szeroko otwieramy drogę specjalistycznego kształcenia młodzieży zarówno z Legnicy, jak i z regionu. Proponujemy atrakcyjne zawody techniczne, z zastosowaniem inteligentnych technologii, które przyniosą młodym satysfakcję zawodową i finansową, z korzyścią dla gospodarki.

Cenimy współpracę z miastem          

Przedstawiciele Pol-Miedź Trans podkreślali, że współpraca będzie oczkiem w głowie firmy i samorządu, bo Zagłębie Miedziowe potrzebuje specjalistów, a luka w takich zawodach jest ogromna.

Piotr Malepszak z Kolei Dolnośląskich zwrócił uwagę na bardzo szybki rozwój tej samorządowej spółki, działającej w Legnicy. Wykwalifikowane kadry znajdą pracę w nowej hali przeglądów i remontów nowoczesnego taboru. – Bardzo cenimy sobie intensywną współpracę z miastem – powiedział.       

Klasy patronackie od szeregu lat

Przypomnijmy, że w lutym br. prezydent Tadeusz Krzakowski podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Legnicy (w ZSTiO) hutniczego kierunku kształcenia zawodowego pod patronatem KGHM Polska Miedź. Młodzież kształcona będzie w zawodzie technika hutnika.

Zbliżenie nauczania zawodowego do pracodawców i klasy patronackie funkcjonują w Legnicy już od szeregu lat. Zaangażowane są m.in. firmy z LSSE. Tylko w 2017 roku miasto zawarło 4 porozumienia patronackie. Zdecydowanie wzrasta ilość absolwentów gimnazjów, którzy jako kierunek kształcenia wybierają technika i szkoły zawodowe. W ubiegłym roku postąpiło tak ponad 52 proc młodych ludzi. Obecnie legnicka oświata kształci uczniów w 48 zawodach na poziomie technikum i szkół branżowych pierwszego stopnia.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 23.02.2018 | Wyświetleń: 286
Powrót na listę aktualności

Zobacz także