Legnica ma dostać pieniądze na „schetynówkę”

09.12.2008

 

             W piątek (5 grudnia br.) Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec ogłosił listę rankingową samorządów, które otrzymają dofinansowanie w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”. Program zakłada dofinansowanie z budżetu państwa lokalnych inwestycji na kluczowych odcinkach dróg gminnych i powiatowych, powiązanych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych, zwanych już potocznie „schetynówkami”.
               Na liście Wojewody znalazła się Legnica (jako Powiat Grodzki). Prezydent Tadeusz Krzakowski złożył wniosek o dofinansowanie remontu ulicy Wrocławskiej – od Placu Wilsona do ul. II Armii Wojska Polskiego wraz z jedną nitką mostu na Kaczawie – kwotą 3 milionów złotych gwarantując, że gmina z własnego budżetu dołoży drugie tyle. Komisja wysoko oceniła projekt, przyznając na jego realizację dofinansowanie w wysokości 2.072.000 złotych.

             Na dolnośląską listę beneficjentów programu „schetynówek” trafiło 46 wniosków z gmin i 23 z powiatów. W terminie wpłynęło 108 dokumentów z gmin i 48 z powiatów. Łącznie samorządy zgłosiły wnioski na inwestycje warte 158, 371 min zł. Wnioski analizowała komisja powołana przez Wojewodę. W jej skład weszli przedstawiciele dolnośląskiej policji, wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego. Oceniając wnioski komisja brała pod uwagę to, w jaki sposób ich realizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, oraz czy droga, o której mowa we wniosku jest spójna z siecią dróg w województwie. Równie ważnym elementem było to, czy samorządy będą współpracować przy inwestycji.
Samorządy do 12 grudnia mogą składać swoje zastrzeżenia do listy rankingowej. Później, przez kolejny tydzień komisja będzie rozpatrywać ich uwagi. Ostatecznie 31 grudnia  listę zatwierdzi Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na województwo dolnośląskie przypadła w 2009 roku kwota 62,5 mln zł. Pieniądze te zostaną podzielone po połowie między gminy i powiaty. Samorządy będą musiały sfinansować swoje inwestycje w 50 proc. Przetargi na roboty powinny zostać zakończone do 31 marca 2009 roku.

           W Legnicy całość prac wykonana zostanie w przyszłym roku i ma stanowić pierwszy etap szerszego przedsięwzięcia. Prezydent Krzakowski będzie się bowiem ubiegać o ministerialne pieniądze na lokalne drogi także w objętych Programem latach 2010 i 2011.
             Na 2010 planowana jest realizacja II etapu projektu, czyli przebudowa ulicy II Armii Wojska Polskiego od mostu na Wrocławskiej do skrzyżowania z Aleją Rzeczypospolitej i ulicą Moniuszki (wraz z tym skrzyżowaniem). Trzeci etap – przewidywany na 2011 rok – dotyczyć ma remontu ulic Witelona i Skarbka od Placu Wilsona do skrzyżowania z ulicą Jaworzyńską.


Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 09.12.2008 | Wyświetleń: 61
Powrót na listę aktualności

Zobacz także