Legnica występuje do MSWiA o pieniądze na remonty dróg

13.11.2008

     
Legnica występuje do MSWiA o pieniądze na remonty dróg

 

            Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski przygotował wniosek o dofinansowanie remontu ulicy Wrocławskiej – od Placu Wilsona do ul. II Armii Wojska Polskiego wraz z jedną nitką mostu na Kaczawie – z będących w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji środków na realizację „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”. Uchwałę uruchamiającą Program rząd przyjął 28 października br., przeznaczając na ten cel w ciągu 3 lat 3 miliardy złotych.
          Program zakłada dofinansowanie z budżetu państwa lokalnych inwestycji na kluczowych odcinkach dróg gminnych i powiatowych, powiązanych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych, zwanych już potocznie „schetynówkami”, kwotą do 3 milionów złotych, o ile gmina z własnego budżetu dołoży co najmniej drugie tyle. Inwestycja musi być zrealizowana w ciągu jednego roku budżetowego, a więc obecnie do końca roku 2009. Musi być też opatrzona odpowiednią dokumentacją oraz uchwałą Rady Miejskiej, gwarantującą na ten cel stosowną kwotę w budżecie gminy. Ten ostatni warunek będzie spełniony, jeśli radni na dzisiejszej (13 listopada br.) nadzwyczajnej sesji przyjmą prezydencki projekt uchwały w sprawie zmian budżetu miasta Legnicy na rok 2008. Czasu pozostało niewiele, gdyż wniosek wraz z pełną dokumentacją przedsięwzięcia musi być złożony do 21 listopada br. Listy rankingowe projektów mają być opublikowane najpóźniej 5 grudnia.
         Zaplanowana wartość inwestycji remontowej odcinka ulicy Wrocławskiej wraz z nitką mostu wynosi 6 milionów złotych. 3 miliony mają pochodzić z MSWiA, resztę dołoży miasto. Całość prac wykonana zostanie w przyszłym roku i ma stanowić pierwszy etap szerszego przedsięwzięcia. Legnica będzie się bowiem ubiegać o ministerialne pieniądze na lokalne drogi także w objętych Programem latach 2010 i 2011.
           Na 2010 planowana jest realizacja II etapu, czyli przebudowa ulicy II Armii Wojska Polskiego od mostu na Wrocławskiej do skrzyżowania z Aleją Rzeczypospolitej i ulicą Moniuszki (wraz z tym skrzyżowaniem). Trzeci etap – przewidywany na 2011 rok – dotyczyć ma remontu ulic Witelona i Skarbka od Placu Wilsona do skrzyżowania z ulicą Jaworzyńską.


 

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 13.11.2008 | Wyświetleń: 52
Powrót na listę aktualności

Zobacz także