Legnica zdobyła prawie 10 mln złotych unijnej dotacji na przebudowę ulicy Gniewomierskiej

Legnica zdobyła prawie 10 mln złotych unijnej dotacji na przebudowę ulicy ...
26.11.2008

 

             O takiej właśnie decyzji Zarządu Województwa Dolnośląskiego (podjęto ją dziś rano) poinformowali na dzisiejszej (26 listopada) wspólnej konferencji prasowej w legnickim Ratuszu Prezydent Tadeusz Krzakowski i Wicemarszałek Województwa Piotr Borys. W spotkaniu z mediami uczestniczyli również legnicki Poseł Janusz Mikulicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Robert Kropiwnicki oraz Starosta Legnicki Jarosław Humenny.
             - Legnica przygotowała bardzo dobry projekt, który obok kilku innych wybrany został w ramach preselekcji do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedział Marszałek Borys. Dolny Śląsk przeznacza w ramach RPO 123 miliony złotych na inwestycje drogowe, które mają znaczenie strategiczne.
 - Cieszę się, że Pan Marszałek przywiózł tak dobrą dla miasta nowinę – mówił Tadeusz Krzakowski. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok. Zarząd Województwa zdecydował o przyznaniu nam kwoty 9.686.500 zł, czyli połowy wartości inwestycji związanej z przebudową ulicy Gniewomierskiej - jako pierwszym etapem budowy obwodnicy południowo-wschodniej miasta. Jesteśmy partnerem wiarygodnym. Ta inwestycja już się bowiem rozpoczęła, a wykonawca robót jest już na placu budowy. Powstaną ponad 2 kilometry drogi od ronda na Obwodnicy Zachodniej do granicy miasta. Będą nowe jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, przepusty i oświetlenie uliczne. Wykonawca deklaruje możliwość zakończenia prac w 2009 roku, jeszcze przed terminem umownym, czyli – 2010.
          Decyzja Urzędu Marszałkowskiego czyni realnym prezydencki plan sfinalizowania budowy całej obwodnicy południowo-wschodniej, łączącej wielkie legnickie osiedla ze strefą przemysłową, handlową i autostradą. Zakłada on powstanie wiaduktu nad przejazdem kolejowym w ciągu Gniewomierskiej i połączenie z ulicą Sikorskiego, a dalej z Wrocławską. Będą to kolejne etapy budowy obwodnicy południowo-wschodniej Legnicy, która usprawni układ komunikacyjny miasta i ułatwi mieszkańcom poruszanie się po nim. Dzisiejsza decyzja otwiera też drogę do pozyskiwania dalszych środków zewnętrznych na realizację tej inwestycji.
- To bardzo dobra widomość dla legniczan – podkreślił Prezydent Krzakowski.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 26.11.2008 | Wyświetleń: 74
Powrót na listę aktualności

Zobacz także