Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legniczanie jako pierwsi w kraju otrzymają opaski ratujące życie

Legniczanie jako pierwsi w kraju otrzymają opaski ratujące życie
08.10.2018
Legniczanie jako pierwsi w kraju otrzymają opaski ratujące życie

Prezydent Tadeusz Krzakowski wraz z Fundacją „Ludzie Jesieni” z Obornik Śląskich i Pogotowiem Ratunkowym w Legnicy zorganizowali (8 października) pierwsze spotkanie i warsztaty edukacyjno – wdrożeniowe pt. Poczuj się bezpieczniej z bransoletkami WRP - Wspomaganie Ratownictwa Pacjenta”.

Uczestniczyli w nim mieszkańcy Legnicy, a w szczególności osoby starsze oraz niepełnosprawne, organizacje i stowarzyszenia, przedstawiciele przychodni, MOPS, szpitala czy policji.

- Legnica, jako pierwsze miasto w kraju przystępuje do tego projektu – powiedziała prezes Fundacji Ludzie Jesieni, Urszula Kielar. – Nasza Fundacja jest pomysłodawcą i właścicielem systemu WRP, przeznaczonego głównie dla ludzi przewlekle chorych i zagrożonych nagłymi atakami, cierpiących na serce, padaczkę, cukrzycę czy Alzheimera.

- Dość długo przygotowywaliśmy się do tego projektu, ale warto go sfinansować i stosować, bo pozwala ratować życie ludzkie w nagłych przypadkach, np. na ulicy – podkreślał prezydent Tadeusz Krzakowski. - Na razie będzie to program pilotażowy, skierowany do kilkuset legniczan, którzy bransoletki otrzymają bezpłatnie. Później będziemy go rozszerzać.

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Legnicy w wieku senioralnym poprzez wdrożenie systemu informacyjnego wspomagania ratownictwa medycznego.

Systemu WRP to szybkie, precyzyjne i niezbędne pozyskanie informacji dotyczącej osoby, która znalazła się w stanie zagrożenia życia, jest nieprzytomna i potrzebuje pomocy. Każda osoba, widząc kogoś w takim stanie, może poprzez swój smartfon błyskawicznie przesłać do służb ratunkowych wszystkie dane i informacje medyczne o pacjencie, które są zawarte w jego opasce WRD z chipem NFC. Wykorzystując technologię NFC, po zbliżeniu czytnika smartfonu do bransoletki następuje natychmiastowy odczyt informacji w niej zapisanych.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 08.10.2018 | Wyświetleń: 2639
Powrót na listę aktualności

Zobacz także