Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Noworoczne spotkanie, Książka Roku i Anna Wyszkoni

Noworoczne spotkanie, Książka Roku i Anna Wyszkoni
05.02.2018
Noworoczne spotkanie, Książka Roku i Anna Wyszkoni

Kilkaset osób przybyło do Sali Maneżowej (2 lutego), by poznać autorów Legnickiej Książki Roku 2017 i wysłuchać świetnego koncertu Anny Wyszkoni.

Od kilkunastu już lat na początku nowego roku prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zaprasza przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji współpracujących z samorządem na uroczysty koncert. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne, gospodarcze i kulturalne życie miasta.

- Za nami bardzo dobry rok dla miasta – mówił prezydent, witając gości. – Rok pełen inwestycji o rekordowej wartości 70 milinów złotych, służących mieszkańcom, rozwojowi i unowocześnianiu Legnicy. Pomyślny był także pierwszy tegoroczny miesiąc, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Otrzymaliśmy unijne dofinansowanie na rewitalizację Zakaczawia, a większość Rady Miejskiej postanowiła przyjąć przyjazny mieszkańcom budżet na rok 2018.

Prezydent zachęcał środowiska biznesowe do jeszcze większej aktywności w życiu miasta, do włączania się w realizacje inwestycyjne. Podziękował też serdecznie za doskonałą współprace, odchodzącej na emeryturę swej zastępczyni, Dorocie Purgal.

Wśród gości koncertu byli m.in.: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wraz z biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem, dawni prezydenci miasta, samorządowcy z miast i gmin regionu, przedsiębiorcy, radni, przedstawiciele świata kultury, nauki, sportu i instytucji gminnych.

Biskup Legnicki wyraził podziękowanie i radość za całe dobro, które dzięki pracy rodzi się w Legnicy. Życzył mieszkańcom odnalezienia się w dzisiejszych czasach i szukania pomyślności według bożego zamysłu.

Goście obejrzeli dokumentalną etiudę filmową, obrazującą życie Legnicy Anno Domini 2017 w różnych sferach funkcjonowania miasta.

            Sala w napięciu wyczekiwała momentu ogłoszenia decyzji kapituły w sprawie Tytułu Legnickiej Książki Roku 2017. Organizatorzy - Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi, przedłożyli do oceny aż 43 publikacje, związane tematycznie, wydawniczo lub przez osobę autora z Legnicą. Nominacje otrzymało sześć pozycji:

Spośród 43 ubiegłorocznych wydawnictw do tytułu nominowano następujące:

1. Grass Łukasz: Najlepszy: gdy słabość staje się siłą (opisane wydarzenia miały miejsce naprawdę). Warszawa, Ringier Axel Springer Polska,

2. Śladami legnickich zegarów. Teksty - Grażyna Humeńczuk, Marcin Makuch. Legnica, Towarzystwo Miłośników Twórczości Zofii Kossak w Legnicy,

3. Guzicki Artur – tekst, Henryk Baca – ilustracje. Przygody Julka. Legnica, Towarzystwo Miłośników Legnicy „Pro Legnica”,

4. Kubasik Maria, Żak Marek: Legnica w 1956 roku. Legnica, Legnicka Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”,

5. Piaskowski Roger, Morawiec Wojciech: Druga twarz Liegnitz, Legnica, Wydawnictwo Edytor, Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”,

6. Stasiak Janina, Grzywacz Franciszek: Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Legnica, Wydawnictwo Edytor.

Laureatem Tytułu Legnickiej Książki Roku 2017 zostało wydawnictwo „Legnica w 1956 roku” autorstwa Marii Kubasik i Marka Żaka. Oklaski były bardzo gromkie, a sami autorzy - zaskoczeni i szczęśliwi.

            - Jestem bardzo wzruszona. Trudno mi mówić. Napisaliśmy książkę o zapomnianych epizodach historycznych z 1956 roku, o odnowie postaw moralnych i politycznych, wydarzeniach, z których dzisiejsi legniczanie mogą być dumni.

            - Dziękujemy kapitule za wybór i tę piękną statuetkę. Satysfakcja wynagradza nam trudy analizy dokumentów i spędzenia roku w archiwach. Dziękuję też mojej rodzinie za wyrozumiałość – dodał Marek Żak.

Mając wiedzę o tych wydarzeniach, łatwiej odnaleźć i zrozumieć motywy walki Polaków o wolność i sprawiedliwość po 1956 r. Jest też drugi powód, aby zapoznać się z tą pracą. Wydarzenia roku 1956 opisywane są w niej z perspektywy lokalnej, co jest rzadkością w bogatej literaturze przedmiotu. Widzimy wielowymiarowy, chwilami dramatyczny obraz miasta, ludzi, przytłaczającą ich politykę i cień potężnego garnizonu wojsk radzieckich, który wydarzeniom legnickim nadał specyficzne, ale i dramatyczne oblicze.

            Finałem wieczoru był ponadgodzinny, bardzo energetyczny i klimatyczny koncert Anny Wyszkoni z jej zespołem. Znane przeboje artystki śpiewała cała sala, a prezydent zaprosił ją do udziału w czerwcowym Święcie Legnicy.

Galeria zdjęć

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 05.02.2018 | Wyświetleń: 1045
Powrót na listę aktualności

Zobacz także