Pomnik Wdzięczności już niebawem zniknie z placu Słowiańskiego

Pomnik Wdzięczności już niebawem zniknie z placu Słowiańskiego
16.03.2018

Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej rozbierze i zdemontuje Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Spółka komunalna zaoferowała najkorzystniejszą cenę za wykonanie tych prac. Monument najprawdopodobniej do końca przyszłego tygodnia zniknie z placu Słowiańskiego.

Propozycje na rozbiórkę pomnika  (w procedurze zapytania ofertowego) złożyły trzy firmy. Najkorzystniejszą cenę zaoferowało LPGK – ok. 53 tys. zł. Firmy:  Rivascarp – ok.87 tys. zł., Gastrobud – ok. 105 tys. zł.

Przekazanie placu budowy nastąpi we wtorek przyszłego tygodnia. A najprawdopodobniej rozbiórka odbędzie się w sobotę (24 marca). Pracownicy LPGK już rozpoczęli przygotowania do tej operacji. W czwartek (15 marca) dokonywali na monumencie pomiarów, które są niezbędne by rozpocząć demontaż.  

- Na pewno pomnik z centrum miasta zniknie do 30 marca – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta. – Wówczas będziemy mogli  ubiegać się od wojewody o refundację poniesionych kosztów. Pomnik wraz z tablicami trafi najpierw do magazynów LPGK. A później do lapidarium, które dopiero zostanie stworzone przez Muzeum Miedzi. Tam będą eksponowane podobne pamiątki.  

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej projektu Józefa Guzego odsłonięto w 1951 roku. Po 1990 próbowano go wielokrotnie usunąć z placu Słowiańskiego. Sam Guzy po latach przyznał, że nie jest to arcydzieło i zaproponował, żeby je zakopać.
 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 16.03.2018 | Wyświetleń: 813
Powrót na listę aktualności

Zobacz także