Stowarzyszenie „Tarninów” zaopiekowało się grobem Lidii Novikowej

12.12.2008
    Od wczoraj (11 grudnia br.) Stowarzyszenie „Tarninów” jest oficjalnym opiekunem grobu Lidii Novikowej – ostatnio najbardziej znanej mogiły na legnickim Cmentarzu Komunalnym. Lidia Novikowa stała się pierwowzorem postaci Wiery – bohaterki głośnego filmu Waldemara Krzystka „Mała Moskwa”. To właśnie tragiczne losy miłości tej Rosjanki do Polaka legły u podstaw scenariusza filmu.
 
    Grób od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku odwiedzany był przez legniczan. Zapalano na nim znicze, kładziono kwiaty, a pamięć o zakazanej, wielkiej miłości była wciąż żywa w lokalnej społeczności. Od czasu powstania filmu grób stał się swoistym symbolem Legnicy jako Małej Moskwy, miejscem szczególnych pielgrzymek. W tym roku podczas Święta Zmarłych tonął w kwiatach i setkach płonących lampek. Pytają o niego odwiedzający miasto turyści.
 
    We wrześniu Prezydent Tadeusz Krzakowski poprosił Ambasadę Federacji Rosyjskiej, by dokując ekshumacji kilkuset wojskowych i cywilnych grobów Rosjan zmarłych w Legnicy w okresie powojennym i przygotowując kwatery zbiorowe, pozostawiono nietkniętym grób Lidii. Ambasada wyraziła zgodę.
 
    Stowarzyszenie „Tarninów” wniosło opłatę, umożliwiającą trwanie mogiły przez kolejne 20 lat. Tym samym stało się jej opiekunem.

Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 12.12.2008 | Wyświetleń: 82
Powrót na listę aktualności

Zobacz także