Ensemble Teatrale 22 Gradi z Włoch Spektakl „90

Scena Gadzickiego
06.12 19:00 - 06.12 00:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04

We Włoszech popularny jest zwyczaj przypisywania każdej liczbie totolotka symbolicznej wymowy. Znaczenia tych liczb – postacie, zdarzenia, zjawiska – spisane są w tradycyjnym włoskim senniku dla graczy, La Smorfia.

90 oznacza strach.

Współczesność każe nam zmagać się z całą lawiną problemów. Jeśli nie chcemy, by ktoś inny narzucał nam, jak mamy żyć, musimy uczestniczyć w swoistej wojnie: o nasze prawa, o pracę, dochód, godność.

W naturze nie ma biedy. Gdzie pojawia się ubóstwo, tam zanika życie. Ale my odeszliśmy daleko od natury. Dlatego budzi się w nas strach o jutro. Strach – wielki manipulator, który czyni nas śmiesznymi wobec Historii. Musimy działać. Trzeba nam tylko energii.

Czego pragniemy? Co możemy zrobić? Nie chcemy być jak króliki doświadczalne poddawane niegodziwym eksperymentom gospodarczym ani jak żałobnicy opłakujący śmierć nadziei. Chcemy przełamać schematy myślowe, wyzwolić się z rezygnacji wysysającej krew z żył, i pozbyć się stereotypów, jakie nami rządzą.

 

Ensemble Teatrale 22 Gradi to grupa aktorów-robotników, działająca od 2013 roku przy wsparciu Włoskiej Konfederacji Związków Pracowniczych w Weronie. Kierownikiem zespołu jest Daria Anfelii – aktorka, reżyserka, autorka, absolwentka dramaturgii na Uniwersytecie w Bolonii. Współpracowała z Teatrem Ósmego Dnia w okresie jego działalności emigracyjnej i w Polsce (1985-1993), z zespołem Sekta (1993-1996), włoskimi grupami miejskimi (teatr dla młodzieży AIDA) i niezależnymi (Uqbarteatro, Teatro Arca w Katanii i Aenigma w Urbino). Występowała także w Polsce, m.in. w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Asocjacji 2006 i w Trzecim Teatrze Lecha Raczaka w Poznaniu, reżyserowała w Gnieźnie, Łodzi, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim. Prowadzi staże i warsztaty teatralne w całej Europie, pisze recenzje, tłumaczy na język włoski polskie teksty literackie i eseistyczne.

 

Scena Gadzickiego

bilety – 20 zł

Powrót na listę wydarzeń