Ogłoszenia


IV Senioriada Miasta Legnicy tuż tuż

Ruszyły zapisy drużyn chętnych do udziału w IV Senioriadzie Miasta Legnicy, która odbędzie się w niedzielę, 17 czerwca 2018 roku, na boiskach bocznych w Parku Miejskim. Impreza startuje o godzinie 10.00. Celem tego wydarzenia jest integracja legnickich środowisk senioralnych oraz popularyzacja aktywności ruchowej i rekreacji wśród seniorów. Organizatorem Senioriady po raz kolejny jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej - Legnicki Klub Sportowy „TRÓJKA”, a finansowana jest ona ze środków gminy Legnica i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tadeusza Krzakowskiego.

Zgłoszenia drużyn dokonują stowarzyszenia, uniwersytety trzeciego wieku, inne organizacje pozarządowe, jak również kluby i koła zrzeszające emerytów i rencistów. Drużyny liczyć powinny od 6 do 10 osób, a co równie ważne w składzie każdej ekipy muszą znaleźć się przynajmniej 3 kobiety. Termin zgłaszania zespołów upływa 15 czerwca br., dokonać go można drogą mailową na adres: marzenaleg@wp.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwę instytucji zgłaszającej drużynę, nazwę drużyny i ilość osób w drużynie. Każda drużyna zgłoszona do Senioriady ustala: nazwę, okrzyk i zabezpiecza jednolity wygląd (jednakowe koszulki, czapeczki lub jakikolwiek inny element wspólny ubioru).

Wśród zaplanowanych konkurencji znajdują się m.in.: Kijkowy Terenowy Marsz Senioriady; Football Senior Cup; Turniej Sokole Oko – strzelanie z łuku; rzut kaloszem na odległość; konkurs tańca; Turniej Minigolfa.

Regulamin impreza można znaleźć tutaj.

                                                  Plakat - Senioriada 2018

 


Legniccy seniorzy wybiorą swoich przedstawicieli

do Miejskiej Rady Seniorów

 

19 czerwca 2018 roku o godz.11.00 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana 17 w Legnicy odbędzie się III Forum Wyborcze Legnickich Seniorów

Osoby zainteresowane udziałem w Forum proszone są o kontakt do 18 czerwca 2018 roku z Biurem Prezydenta Miasta (Urząd Miasta Legnicy, Plac Słowiański 8, pok.216, tel.76/72-12-261) lub przesłanie skanu formularza rejestracyjnego na adres e-mail: .

Miejska Rada Seniorów w Legnicy ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Zgodnie ze Statutem działa na rzecz tworzenia warunków do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w naszym mieście oraz rozwijania więzi międzypokoleniowych. Jej powołanie umożliwia seniorom większy udział w podejmowaniu przez samorząd decyzji w sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą.

W skład Miejskiej Rady Seniorów w naszym mieście wejść może od 13 do 17 osób, w tym:

osoby reprezentujące legnickie Uniwersytety Trzeciego Wieku – po 1 osobie z każdego uniwersytetu oraz 2 osoby delegowanie przez Prezydenta Miasta.

Podczas Forum wybrani zostaną kandydaci do Rady, będący przedstawicielami:

 • organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego (zgodnie z art.3 ust.3 pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie),
 • podmiotów i instytucji działających na rzecz osób starszych, w tym organizatorów legnickich uniwersytetów trzeciego wieku,
 • klubów seniora działających przy pomiotach i instytucjach funkcjonujących w Legnicy,
 • sekcji emerytów i rencistów działających przy związkach zawodowych prowadzących działalność na terenie miasta.

Forum Wyborcze zdecyduje o ich ilości, zgodnie ze Statutem może być ich od 8 do 12.

 

Formularz delegata upoważnionego do udziału w wyborach Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy można pobrać tutaj.


Miejska Rada Seniorów w Legnicy zaprasza na uroczystą sesję MRS zamykającą kadencję 2016–2018 r., podczas której zostaną wręczone wyróżnienia dla osób i instytucji z nią współpracujących.

Uroczystość uhonorowania laureatów odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. o godz. 1300 w sali 226 Urzędu Miasta Legnicy.

Porządek uroczystej sesji:

 1. Otwarcie posiedzenia Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy oraz przywitanie przybyłych gości: przedstawicieli władz samorządowych, zaproszonych gości i obywateli Legnicy, członków Zespołu Doradców – Legnickiej Rady Seniorów oraz członków MRS w Legnicy.
 2. Prezentacja idei przyznawania wyróżnienia nominowanym.
 3. Wręczenie wyróżnień „Laur Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy” oraz pisemnych podziękowań dla wyróżnionych instytucji i osób zaangażowanych we współpracę z MRS.

                                Plakat - Zaproszenie


Sprawozdanie z działalności Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy za 2017 rok.


Czwartkowe spotkania integracyjne p.n. "Bądź razem z nami!"

                                                              


Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i Rada Słuchaczy Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku serdecznie zapraszają na coroczne Spotkanie Wiosenne Słuchaczy, które odbędzie się w auli w dniu 14 marca 2018 r. o godz. 14.00.

W programie przedstawienie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Grupy Teatralnej "Idylla", wiosenne utwory muzyczne w wykonaniu Chóru "Amabile" i słodki poczęstunek.

Wstęp wolny również dla sympatyków uniwersytetu.


Zapraszamy do nowej siedziby Centrum Seniora

Centrum Seniora, działające przy Legnickim Centrum Kultury, ma nową siedzibę. Działalność senioralna będzie prowadzona teraz w Zamku Piastowskim, w sali nr 6, która mieści się na parterze tego historycznego obiektu. Spotkania odbywają się w poniedziałki (w godz. 12.00-18.00), środy (12.00-18.00) oraz w piątki (w godz. 13.00-17.00).

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Serdecznie zachęcamy wszystkich legnickich seniorów, by przystąpili do naszego Centrum – mówi jego szefowa, Elżbieta Chucholska. - Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić. W ramach spotkań odbywają się ciekawe wydarzenia, prelekcje, różne zajęcia tematyczne (taniec, sport itp.) oraz m.in. cykliczne wieczorki taneczne.


Czwartkowe spotkania integracyjne - Luty 2018. Ostatkowy " Śledzik 2018"

Plakat_zaproszenie

 


 

Miejska Rada Seniorów w Legnicy informuje, że posiedzenia MRS II kadencji w 2018 roku zaplanowano na:

25 stycznia 2018 r., godz. 13:00

15 lutego 2018 r., godz. 13:00

12 kwietnia 2018 r., godz. 13:00

Wszystkie posiedzenia odbędą się w Urzędzie Miasta Legnicy na sali nr 226.

Dodatkowo, 26 kwietnia 2018 roku, o godz. 13:00 odbędzie się uroczysta sesja zamykająca kadencję 2016-2018.

Serdecznie zapraszamy legnickich seniorów do uczestnictwa w posiedzeniach MRS.


Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów, działając we współpracy z Diecezjalnym Centrum Edukacyjnym w Legnicy, wykorzystując tradycję wróżb i zabaw andrzejkowych proponuje legniczanom spotkanie w niezobowiązującym klimacie totalnej zabawy, gdzie króluje sprzyjająca integracji życzliwość i świetny humor, wspierane dobrym programem i muzyką taneczną. Równocześnie będzie to ostatnie spotkanie czwartkowe seniorów w Diecezjalnym Centrum Edukacyjnym w 2017 roku.

W programie imprezy znajdziemy m.in. spotkanie z czarodziejami i czarodziejkami, mnóstwo kolorów i kreacji, a to wszystko w atmosfery świętowania i zabawy, jakiej nie sposób doświadczyć gdziekolwiek indziej. Będą lecieć liście z jesiennych drzew i lał się wosk, będą wróżby dla zakochanych i życzenia dla Andrzejów, program specjalny gości z Lubina, prezenty od Świętego Mikołaja, życzenia na święta i nowy rok. W ten wieczór pesel nie ma znaczenia. W niezwykłej wspólnej zabawie spotkają się pokolenia: pradziadków, dziadków, dzieci, wnuków i prawnuków.

Impreza andrzejkowa odbędzie się 30 listopada 2017 r., o godz. 18.30 w Diecezjalnym Centrum Spotkań im. Jana Pawła II (Plac Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 1) w Legnicy.


Szanowni Państwo,

zapraszamy do składania pomysłów do Projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” (Temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych, czyli osób wymagających stałej opieki ze względu na swój stan zdrowia, osób starszych i ich opiekunów).

Zwracamy się do Państwa również z ogromną prośbą o udostępnianie informacji o Projekcie na tablicy ogłoszeń w formie plakatu oraz ogłoszenia o naborze pomysłów (w załączniku) i/lub dowolnej formie przekazu.

Innowacyjność może dotyczyć zarówno wytwarzanych produktów, sposobu pracy, jak i kreowania nowych zjawisk oraz społecznej wartości dodanej.

 • pomysły mogą zgłaszać dowolne podmioty, osoby indywidualne lub grupy osób
 • pomysłodawca może składać dowolną ilość wniosków (pomysłów)
 • wsparcie merytoryczne i organizacyjne, pomoc we wdrożeniu pomysłu na szeroką skalę
 • prosty formularz elektroniczny do zgłaszania pomysłów
 • brak wkładu własnego
 • minimum formalności
 • bezzwrotny grant w wysokości do 50 000,00 zł

Termin naboru: od 10.10.2017 r. do 30.11.2017 r.

Formularz zgłoszeniowy do Projektu:http://inkubatorwielkichjutra.pl/aplikuj/

Odpowiedzi na pytania udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. od 09.00 do 16.00 w Biurze Projektu przy ul. Towarowej 35 w Poznaniu, pod nr tel.: 505 820 079
lub adresem e-mail: biuro@inkubatorwielkichjutra.pl.


Fundacja Futurama, z siedzibą w Legnicy oraz legniccy seniorzy serdecznie zapraszają przedstawicieli mediów na dwie debaty senioralne pn. "Rady Seniorów". Debaty odbędą się w dniu 21 i 27 listopada godz. 16 00., w Restauracji Parnasik (na Placu Słowiańskim), w Legnicy.

Debaty są ważnym wydarzeniem w życiu publicznym miasta, Seniorzy dzięki debatom mogą zabrać głos w ważnych dla siebie sprawach. W sumie spodziewamy się udziału około 100 osób, w tym przedstawicieli Urzędu Miasta.

 

zaproszenie

zaproszenie


Zaproszenie "Bądź razem z nami w nasze towarzyskie czwartki i magiczny wieczór andrzejkowy!"


Zaproszenie

 

Legnicki Oddział ZUS zaprasza, na Legnicki Dzień Seniora, który odbędzie się 27 października, w godz. od 12.00 do 14.30 w Spółdzielczym Domu Kultury Kopernik przy ul. Koziorożca 9 (os. Kopernika). Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta.

W czasie Legnickiego Dnia Seniora, wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z porad różnych specjalistów, m. in. na temat: profilaktyki zdrowotnej, bezpieczeństwa, aktywności fizycznej, spraw prawnych i kwestii emerytalnych.

Uczestnicy wydarzenia, którego organizatorem jest są: Oddział ZUS w Legnicy oraz legnicki SDK Kopernik,  otrzymają również specjalne materiały informacyjne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje październikowy dzień dla seniorów w całym kraju. To szeroko zakrojona akcja informacyjna, której celem jest stworzenie osobom starszym możliwości kompleksowego uzyskania informacji o różnym zakresie tematycznym, nie tylko związanym z ubezpieczeniami społecznymi, ale również profilaktyką zdrowotną, aktywnością fizyczną i zaangażowaniem w działalność prospołeczną. Informacji szczegółowych, dotyczących organizacji Legnickiego Dnia Seniora udziela Wydział Organizacji i Analiz ZUS (nr tel. 76 876 41 63).


Zaproszenie

Zaproszenie

Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów wraz z Liderami partycypacji społecznej seniorów wyszkolonymi w toku realizacji zadania publicznego pt. "Partycypolis - Partycypacja społeczna seniorów w Mieście Legnica", dofinansowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz wolontariusze 60+ pracujący w tym projekcie,  serdecznie zapraszają legnickich seniorów na drugą obywatelską debatę  do Publicznej Obywatelskiej Kawiarenki "Partycypuj - To się opłaca !" w dniu 25.10.2017 r., o godz. 16:00. Kawiarenka organizowana jest w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana 17 w Legnicy. Po zakończeniu debaty szanownych uczestników zapraszamy do dalszych rozmów - już w kuluarach, przy poczęstunku

Tematyka debaty:

 1. Potencjał starszych pokoleń, jego wartość i znaczenie społeczne.
 2. Znaczenie solidarności pokoleń dla dobrobytu i rozwoju społeczeństw.
 3. Korzyści z partycypacyjnej obywatelskiej aktywności seniorów.
 4. Jak w Legnicy zwiększać obywatelską aktywność partycypacyjną seniorów.
 5. Społeczne koszty marginalizacji i wykluczenia seniorów.

Wykład wprowadzający wygłosi doktor nauk humanistycznych Maria Jolanta Zajączkowska.

Udział każdej osoby w Kawiarence będzie bezcennym merytorycznym wsparciem publicznej dyskusji o partycypacji obywatelskiej seniorów w naszym mieście.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny i nieodpłatny.


Kulturalne Forum Legnickich Seniorów

Ulotka

Ulotka

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w Kulturalnym Forum Legnickich Seniorów 2017, które odbędzie się w dniach 11-13 października pod patronatem Prezydenta Tadeusza Krzakowskiego. Rozpocznie się ono w środę (11 października) Mszą Świętą w intencji legnickich seniorów. W czwartek (12 października), zapraszamy do Legnickiego Centrum Kultury, w którym środowisko senioralne zaprezentuje swój artystyczny dorobek, odbędzie się pokaz mody oraz warsztat z samoobrony. Odbędą się także targi prezentujące organizacje działające na rzecz seniorów. W planach jest także spacer po mieście. Czwartkowy wieczór natomiast to taneczne szaleństwo na Dyskotece Dorosłego Człowieka. Piątek, 13 października, należał będzie do Spółdzielczych Domów Kultury, które przybliżą swoją działalność na rzecz seniorów. Zaplanowano na ten dzień także debatę „Aktywność osób starszych w domu, w sąsiedztwie i w mieście” w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II, która zakończy Forum.
W organizację Kulturalnego Forum Legnickich Seniorów angażują się seniorzy z całego miasta, a przygotowania koordynuje Miejska Rada Seniorów.

Szczegółowy program Forum można pobrać po kliknięciu w powyższą ulotkę.

Zapraszamy!


Marsz organizowany jest w ramach Światowego Dnia Marszu ( World Walking Day ), którego inicjatorem jest międzynarodowa organizacja TAFISA. Prowadzi ona działania na rzecz wspólnot lokalnych i obywateli na całym świecie, promując sport dla wszystkich i aktywność fizyczną jako niezwykle istotne źródło rozrywki, zdrowia, integracji i rozwoju społecznego.

Ideą powstania Światowego Dnia Marszu była chęć walki z otyłością i brakiem aktywności fizycznej. W dzisiejszych czasach mobilnych technologii oraz społeczeństwa, w którym miliony ludzi prowadzą siedzący tryb życia, maszerowanie zyskuje coraz większą popularność. Chód swoją moc czerpie z odkrycia w nim przyjemności i pozytywów zdrowotnych. Powrót do źródeł wydaje się być motywem dla wielu, którzy są świadomi znaczenia chodu jako podstawowej formy aktywności fizycznej, istotnej dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Maszerowanie jako zjawisko masowe zajmuje dominujące miejsce w świecie aktywnych ludzi.

Inauguracja Światowego Dnia Marszu odbyła się 7 czerwca 1992 roku z okazji Szczytu Ziemi w Rio de Janerio. Z roku na rok rośnie liczba wydarzeń i uczestników WWD, a Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała Światowy Dzień Marszu i włączyła to wydarzenie do światowej inicjatywy „Ruch dla Zdrowia”.

Zaproszenie

Plakat


To już 10 lat Seniorów w Akcji! - zapraszamy do udziału w webinarium i kursie e-learningowym o współpracy międzypokoleniowej


 

Zaproszenie do Publicznych Obywatelskich Kawiarenek legnickich seniorów.

Zaproszenie do Publicznych Obywatelskich Kawiarenek legnickich seniorów.


Legniccy Seniorzy zapraszają do Publicznych Obywatelskich Kawiarenek!

Zaproszenie


Spotkanie informacyjne pn. „Wsparcie unijne dla osób powyżej 50 roku życia”.


Logo - Dojrzali wspaniali!
Parada Seniorów „Dojrzali Wspaniali 2017”


Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów kontynuuje projekt “Partycypolis – Partycypacja społeczna seniorów w Mieście Legnica”, na który pozyskało fundusze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Dwanaścioro uczestników projektu otrzymało właśnie certyfikaty liderów, a PSSE poszukuje nowych wolontariuszy 60+ do współpracy przy projekcie.


23 czerwca w ogrodzie Domu Dziennego Pobytu przy ul. Korfantego 1 w Legnicy odbyło się spotkanie integracyjne pod hasłem: "Z sercem i pasją po kwiat paproci".


Spotkanie informacyjne „Środa z funduszami – dla osób po 50 roku życia”


Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy organizuje spotkanie informacyjne „Środa z Funduszami – wsparcie dla osób powyżej 50 roku życia” - 14 czerwca br.


Legnica - Partycypolis - trwa szkolenie dla liderów partycypacji społecznej seniorów!


Trwa rekrutacja do projektu: Partycypolis – Partycypacja społeczna seniorów w Mieście Legnica


Spotkania Integracyjne w miesiącu Kwietniu 2017.


SAMOOBRONA DLA SENIORÓW


Skrzynka uwag i wniosków MRS
Szanowni Mieszkańcy Legnicy,

Miejska Rada Seniorów w Legnicy informuje, że z dniem 1 stycznia 2017 r., udostępniła skrzynkę kontaktową do składania uwag i wniosków dotyczących polityki senioralnej w naszym mieście.

Złożone wnioski i uwagi rozpatrywane będą przez Miejską Radę Seniorów w Legnicy we współpracy z władzami miasta. Informacje o sposobie rozpatrzenia będą podawane do wiadomości na stronie internetowej Urzędu Miasta w Legnicy www.legnica.eu  w zakładce Strefa Seniora.

Pełna dokumentacja związana z funkcjonowaniem skrzynki kontaktowej przechowywana będzie w aktach Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy.

Skrzynka usytuowana jest na parterze Urzędu Miasta w Legnicy Plac Słowiański 8 – w holu obok gabloty przy pok. 11.

Miejska Rada Seniorów w Legnicy zachęca wszystkich legniczan, a szczególnie seniorów do korzystania z tej formy komunikacji.


Zakończył się projekt „Teraz my - partycypacja obywatelska i pozytywny wizerunek legnickich seniorów” realizowany przez Fundację Futurama z Legnicy.


Czwartkowe Spotkania Integracyjne w miesiącu styczniu 2017 roku

Czwartkowe Spotkania Integracyjne w miesiącu styczniu 2017 roku


Serdecznie zapraszamy na wystawę Dr Jekyll and Mrs Hyde w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” 

Wernisaż: 16.12.2016 r., godz. 18.00
Miejsce:
Galeria RING, Rynek 12-14
Wystawa czynna do 29.01.2017 r.
Wstęp wolny

Współcześni artyści coraz częściej sięgają po szkło. Rzadko już wykonują dekoracyjne statyczne bryły pozbawione funkcji i znaczenia; wykorzystują szklaną materię tworząc instalacje, design, prezentacje multimedialne.

Wystawa prezentuje prace 18 artystów z 14 krajów europejskich, zainspirowane znaną na całym świecie nowelą szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886). Opowiada ona o cenionym londyńskim lekarzu dr Henry’m Jekyll’u, który pod wpływem zażycia wynalezionego przez siebie eliksiru,  zmienia się w okrutnego Edwarda Hyde’a.  Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanymi pod postacią Hyde’a, popełnia samobójstwo. Nowela Stevensona, portret psychopatologicznej podwójnej osobowości, wprowadziła na trwałe do potocznego języka frazę „Jekyll i Hyde” jako określenie osoby o rozdwojonej osobowości. Czy zamiana doktora Jekylla w panią Hyde zapobiegnie samobójstwu? Czy jednak pani Hyde, podobnie jak pan Hyde, okaże się potworem?…

O tym przekonają się Państwo przychodząc na wystawę do Galerii Ring.

Oglądając przygotowane specjalnie na wystawę prace nie mamy żadnych wątpliwości, że szkło, jako medium artystyczne, stwarza nieograniczone możliwości ekspresji i wyrażenia prawdy o nas i otaczającym nas świecie. Główna wystawa 5. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła ”Play with Glass” w pełni zarysowuje możliwości, jakie stwarza szkło artystom XXI wieku.

 

Serdecznie zapraszamy!

Galeria Sztuki w Legnicy
Plac Katedralny 1/1
59-220 Legnica
tel.: 76 862-09-10
www.galeria.legnica.pl