Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

[2005] Ryszard Kaczorowski

Ryszard Kaczorowski - urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku. W 1940 r. aresztowany przez NKWD został osadzony w więzieniu w Białymstoku, a następnie skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat łagrów. Zesłany na Kołymę wstąpił do tworzonej przez gen. Andersa armii. Jako żołnierz II Korpusu odbył całą kampanię włoską. Po wojnie pozostał w Anglii, studiując i pracując zawodowo.
 
Ryszard Kaczorowski nie przerwał pracy społecznej i politycznej działał m.in. w Związku Harcerstwa Polskiego. Został powołany w skład Rady Narodowej, Rady Koordynacji Polonii Świata, Rady Funduszu Pomocy Katolickiej, jak też Zarządu Zjednoczenia Polskiego. Wieloletnia, rozległa i aktywna jego działalność sprawiła, że został zaliczony do czołowych postaci życia społeczno-politycznego na uchodźstwie. Powołany na stanowisko ministra spraw krajowych w rządzie emigracyjnym nawiązał ścisłe kontakty z opozycją w kraju.  19 lipca 1988 roku objął Urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, jako szósty, a zarazem ostatni z prezydentów reprezentujących ciągłość władzy suwerennej II Rzeczypospolitej.
 
W dniu 22 grudnia 1990 r. Prezydent Ryszard Kaczorowski przekazał uroczyście insygnia prezydenckie zaprzysiężonemu wcześniej Prezydentowi RP Lechowi Wałęsie. Prezydent Kaczorowski podpisał i wręczył Marszałkowi Senatu – prof. Andrzejowi Stelmachowskiemu akt, z którego wynikało, że uznaje swoją misję za zakończoną i uznaje wybranego przez Naród prezydenta za głowę państwa.
Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.


W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Spis prowadzony jest  przede wszystkim metodą samospisu internetowego, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej pod adresem spisrolny.gov.plW sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się,  dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego który zadzwoni, aby pozyskać informacje od tych z Państwa którzy są rolnikami i zamieszkują na terenie Legnicy.