Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Miśnia

Miśnia, nazywana „Perłą Saksonii”, to zabytkowe, 28-tysięczne miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, położone nad rzeką Łabą, 26 km od Drezna i 209 km od Legnicy.

Początki Miśni datuje się na 929 rok, w którym król Henryk I Ptasznik założył gród obronny na nowo podbitych terenach słowiańskich. Na przestrzeni wieków miasto miało bardzo duże znaczenie dla rozwoju Saksonii. Symbolem miasta jest znana na całym świecie porcelana, wytwarzana w najstarszej w Europie manufakturze, założonej w 1700 roku z polecenia Augusta II Mocnego.

Miasto może się poszczycić także licznymi zabytkami, w tym m.in. malowniczym Wzgórzem Zamkowym z Zamkiem Albrechtsburg, Katedrą św. Jana i św. Donatana oraz Zamkiem Biskupim.

Miśnia posiada obecnie 7 miast partnerskich – Legnicę, Vitry-sur-Seine (Francja), Arita-chó (Japonia), Fellbach (Republika Federalna Niemiec), Korfu (Grecja), Litoměřice (Czechy) oraz Provo (Stany Zjednoczone)

W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Spis prowadzony jest  przede wszystkim metodą samospisu internetowego, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej pod adresem spisrolny.gov.plW sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się,  dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego który zadzwoni, aby pozyskać informacje od tych z Państwa którzy są rolnikami i zamieszkują na terenie Legnicy.