Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

[2010] Ks. Władysław Jóźków

Władysław Jóźków 

Ksiądz prałat, wieloletni proboszcz parafii św. Trójcy w Legnicy, duszpasterz środowiska ludzi pracy, od 1991 roku, momentu założenia Związku Sybiraków w Legnicy, jest jego kapelanem.

Urodził się 12 stycznia 1933 r. w Chrostkowie (woj. tarnopolskie, archidiecezja lwowska). Ukończył seminarium Duchowne we Wrocławiu, święcenia kapłańskie odebrał z rąk ks. Biskupa Bolesława Kominka. Swoją pracę duszpasterską zaczynał jako wikariusz w parafiach w Żarach i we Wrocławiu. W 1970 r. objął parafię św. Trójcy jako administrator, wspomagając pracę proboszcza ks. Tadeusza Korczyka, a po jego śmierci w 1975 r. przejął obowiązki proboszcza parafii. Od utworzenia Diecezji Legnickiej jest duszpasterzem środowiska ludzi pracy. W 2004 r. otrzymał tytuł prałata Jego Świątobliwości (prałata rzeczywistego Ojca Świętego). W roku 2008 zakończył pracę proboszcza w parafii św. Trójcy, pozostając w niej jako rezydent.

Pracę duszpasterską prowadził z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem. Przyczynił się do utworzenia nowych parafii na terenie powstających w Legnicy osiedli mieszkaniowych. Podejmował wiele działań, wytrwale walcząc o uzyskanie pozwoleń na budowę kościołów w czasach trudnych i niesprzyjających takim przedsięwzięciom i ich inicjatorom. Dzięki jego staraniom powstały parafie pw. Matki Bożej Królowej Polski, Podwyższenia Krzyża św., Najświętszego Serca Pana Jezusa, apóźniej - parafie św. Joachima i Anny oraz św. Wojciecha.

Ksiądz prałat dbał o rozwój duchowy swoich parafian, nie zapominając przy tym o ich potrzebach materialnych. Organizował dary świąteczne. Aktywnie wspierał działalność stołówki charytatywnej. Służył swoim doświadczeniem i pomocą Duszpasterstwu Ludzi Pracy, organizując na plebanii jego spotkania, szczególnie w trudnym okresie powstawania „Solidarności” i stanu wojennego. Brał udział we wszystkich zjazdach Duszpasterstwa Ludzi Pracy, reprezentując robotników i głosząc katolicką naukę społeczną. Ks. Władysław Jóźków służył wsparciem duchowym i swym doświadczeniem także środowisku Sybiraków i Kresowiaków. Jest najdłużej pracującym kapelanem w Legnicy. Cieszy się wysokim autorytetem wśród wielu środowisk miasta i poza nim.
 

Władysław Jóźków

W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Spis prowadzony jest  przede wszystkim metodą samospisu internetowego, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej pod adresem spisrolny.gov.plW sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się,  dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego który zadzwoni, aby pozyskać informacje od tych z Państwa którzy są rolnikami i zamieszkują na terenie Legnicy.