Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

[2006] Luba Jarzębiak

dr Luba Jarzębiak - mieszka w Legnicy od 1946 roku, od powrotu z Syberii. Należy do grona najwcześniejszych osadników na Ziemiach Zachodnich. Jest absolwentką Akademii Medycznej we Wrocławiu. Przepracowała 42 lata jako chirurg anestezjolog i internista. Była wychowanką znanego kardiochirurga prof. Wiktora Brossa. 10 lat była jedynym anestezjologiem obsługującym cały teren Legnicy i byłego woj. Legnickiego. Przez lata była asystentką dr Zdzisława Szulca – znanego i powszechnie szanowanego lekarza chirurga, twórcy Szpitala Chirurgicznego w Legnicy.
 
Jej zasługą jest powstanie działów anestezjologicznych na chirurgii, okulistyce, laryngologii, położnictwie i ginekologii. Przez lata społecznie prowadziła wykłady oświaty sanitarnej dla mieszkańców wsi, uczestniczyła w tzw. „białych niedzielach”. Zabezpieczała medycznie imprezy sportowe (rajdy samochodowe, skoki spadochronowe) oraz zapewniała opiekę nad uczniami szkół.
 
W 1989 roku została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała odznakę „Zasłużony dla Legnicy”. Szczególnie wyróżniła się, zapewniając opiekę medyczną, w 1997 roku podczas wizyty papieża w naszym mieście oraz w czasie powodzi.