Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Wojciech Kowalik

WOJCIECH KOWALIK
HONOROWYM OBYWATELEM MIASTA LEGNICY W ROKU 2019

Wybitny lekarz pediatra, neonatolog i kardiolog dziecięcy. Szef i twórca oddziału neonatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.
Prowadzony przez niego oddział posiada najnowocześniejszy i niezbędny sprzęt medyczny do ratowania życia noworodków, niemowląt oraz dzieci.
Największym sukcesem dr Kowalika jest stworzenie profesjonalnego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, który wykonuje wszystkie konieczne procedury medyczne, ratujące życie i zdrowie najmłodszych pacjentów. Doskonałym efektem pracy oddziału kierowanego przez dr Kowalika jest zmniejszenie umieralności noworodków i niemowląt oraz dzieci. Odsetek noworodków uratowanych w legnickim szpitalu jest dużo wyższy od wskaźnika występującego w Polsce. Dzięki wybitnym kwalifikacjom ordynatora i jego zespołu uratowany został najmniejszy pacjent na świecie. Lekarzom udało się podłączyć do sztucznej nerki noworodka, ważącego zaledwie 850 gramów. Przeprowadzony zabieg został uznany za pierwszy na świecie związany z podłączeniem do sztucznej nerki tak małego pacjenta. Sztuczna nerka, która uratowała życie noworodkowi, jest darem od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dr Wojciech Kowalik jest również certyfikowanym lekarzem PZPN i pełni funkcję lekarza pierwszego zespołu MKS Miedź.
W uznaniu zasług dla ratowania życia i zdrowia małych pacjentów uhonorowany został Nagrodą Miasta Legnicy oraz odznaką „Zasłużonego dla Legnicy”.