Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Cygański tabor w sercu Legnicy

Cygański tabor w sercu Legnicy

        Jutro (sobota, 21 kwietnia) w ramach obchodów Światowego Dnia Romów w samo południe na legnicki Rynek zajedzie cygański tabor i rozłoży się tu obozem. Tabor wcześniej przejedzie ulicami Złotoryjską, Gwarną i Chojnowską, zatoczy też krąg wokół Rynku. Kilkugodzinna impreza dla mieszkańców związana jest z projektem pn. „Tabor cygański – ocalić od zapomnienia romskie tradycje i zwyczaje. Przygotowany i dotowany (MSWiA) w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce obejmuje prezentacje kultury i zwyczajów tej grupy etnicznej. 
 
         Prezentacjom towarzyszyć będzie cygańska muzyka i taniec w wykonaniu Zespołu Artystycznego Romów z Legnicy i zespołu z Kamiennej Góry. Przygotowano wystawę fotografii i lokalnych wydawnictw oraz poczęstunek mało znanymi potrawami, jak np. perketo, chojako humer, kluski z lasu, chleb z ogniska, placki po cygańsku. Pojawi się również wóz cygański, specjalnie zrekonstruowany w Legnicy według tradycyjnych wzorów.
 
         Gospodarze spotkania poprowadzą pokazy rzemiosła cygańskiego, jak np. wyrób patelni i bielenie kotłów. Całej imprezie towarzyszyć będą pokazy ogni, a Romowie nauczą widzów tradycyjnego cygańskiego tańca. Zagra też zespół „Zielony groszek” Janusza Delimaty.