Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Romów w Legnicy

Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Romów
Cyganie świętowali w Legnicy

     Na organizowane po raz pierwszy w Legnicy obchody Międzynarodowego dnia Romów przyjechali najważniejsi Cyganie: Prezydent Światowej Rady Romów – Stanisław Stankiewicz, Prezes Związku Romów Polskich – Roman Chojnacki,  poseł do parlamentu cygańskiego w Wiedniu, poeta, rzeźbiarz, reprezentant parlamentu na Polskę i Niemcy – Karol „Parno” Gierliński, twórca i szef legendarnego Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno”, poeta, pisarz, kompozytor, wirtuoz akordeonu – Edward Dębicki, Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Romów w RP – Jan Korzeniowski.
Wicepremiera i Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji Ludwika Dorna reprezentował Andrzej Grzymała - Kazłowski. Administrację rządową województwa dolnośląskiego reprezentował wicewojewoda  Roman Kulczycki. Pozdrowienia uczestnikom przekazali parlamentarzyści: poseł Beata Sawicka, Henryk Gołębiewski, Jerzy Szmajdziński, Janusz Krasoń.


     W trakcie uroczystości 8 kwietnia wicewojewoda wręczył 4 osobom odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane na wniosek Stowarzyszenia Romów w Legnicy przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali je: Teresa Skrabska – prezes Stowarzyszenia Romów w Legnicy, Maria Delimata – asystentka edukacji romskiej i piosenkarka cygańska, Anna Gątowska – dyrektor Legnickiej Biblioteki Publicznej, popularyzator kultury romskiej oraz Wojciech Kondusza – koordynator programu na rzecz społeczności romskiej w Legnicy. Listy z podziękowaniem za pracę na rzecz społeczności romskiej w Legnicy, podpisane przez prezydenta miasta Tadeusza Krzakowskiego, Stanisława Stankiewicza i Romana Chojnackiego otrzymali nauczyciele i inne osoby na co dzień zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży z rodzin cygańskich.  

     Poniżej publikujemy list Wicepremiera Ludwika Dorna oraz wystąpienie wicewojewody Romana Kulczyckiego i koordynatora programu w Legnicy Wojciecha Konduszy.