Rekordowa liczba adopcji w legnickim schronisku
Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej odpowiada radnym w sprawie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej jeden z radnych PiS stwierdził, że Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej promuje absurdy rodem z PRL. Radny w wypowiedzi dla LCA wnioskuje, by LPGK zrezygnowało z obowiązku posiadania zaświadczeń przez osoby wyprowadzające psy na spacer. A także chce by LPGK lepiej promowało wolontariat oraz zmieniło godziny otwarcia schroniska, w sobotę i niedzielę. Zamiast mówić o absurdach rodem z minionej epoki wypadałoby zapoznać się na jakich zasadach funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt i w oparciu o jakie dokumenty.
Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą i nie ma prawnych możliwości korzystania z wolontariatu. Nie może też propagować wolontariatu. Schronisko zawarło z 17 osobami, które wyprowadzają psy na spacer porozumienia, aby uregulować kwestie formalno - prawne. Osoby te nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia. Jednym z punktów porozumienia jest obowiązek przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, o braku przeciwwskazań do tych czynności. Zaświadczenie o zdolności do wykonywania czynności i prac na rzecz LPGK jest obowiązkowe i wymagane także przez ubezpieczyciela.
Wydłużenie godzin w sobotę i praca w niedzielę byłoby zbyt kosztowne. Schronisko jest finansowane przez gminę Legnica i nie jest dochodowe. W soboty w schronisku dyżurują pracownicy, którzy dbają o zwierzęta. Adoptować zwierzęta można w tygodniu. Obecnie w schronisku przebywa 41 piesków. W lipcu tego roku dokonano rekordowej liczby adopcji, bo aż 57 czworonogów znalazło swój nowy dom.
Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej promuje adopcje zwierząt na swojej stronie internetowej (www.lpgk.pl). Informacje o tym są też na stronie e-schronisko, założonej przez sympatyków schroniska. Dzięki promocji internetowej informacje o zwierzętach poszukujących domu docierają do bardzo dużej grupy odbiorców. Ponadto schronisko organizuje także cykliczne imprezy, które połączone są z promocją adopcji zwierząt (np. z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, czy Światowego Dnia Zwierząt). Podczas sesji RM jedna z radnych PiS wypowiadając się o pracy schroniska wyraziła także niepokój o los piesków, które według niej są wywożone do Niemiec, w dużych transportach. Prawda jest taka, że w tym półroczu nowe domy w Niemczech znalazło 50 piesków z legnickiego schroniska. Dzieje się tak za zgodą właściciela, czyli gminy Legnica i aprobatą Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Schronisko współpracuje z niemiecką fundacją „Hunde in Not", która szuka dla czworonogów nowych właścicieli. Ta współpraca trwa przeszło rok i jak dotychczas nie było żadnych sygnałów, by adoptowanym zwierzętom działa się krzywda.