Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Miasto przyjazne przedszkolakom (Z konferencji prasowej prezydenta Legnicy)

Miasto przyjazne przedszkolakom (Z konferencji prasowej prezydenta Legnicy)
20.01.2015

W tygodniu poprzedzającym sesje Rady Miejskiej prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski spotyka się z przedstawicielami mediów, by na konferencji prasowej zaprezentować i przybliżyć dziennikarzom problematykę przedkładanych Radzie projektów uchwał.

Podczas dzisiejszej konferencji (20 stycznia br.) zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza projekt uchwały określającej kryteria rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, placówek oświatowo-wychowawczych (Młodzieżowe Centrum Kultury) oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, czyli internatów.

Chodzi o dodatkowe kryteria naboru, które będą stosowane, gdy w tych placówkach po podstawowej rekrutacji pozostaną jeszcze wolne miejsca, z których można skorzystać.

Wśród kryteriów przedszkolnych najwyżej punktowana jest sytuacja, gdy rodzeństwo kandydata uczęszcza już do danej placówki. Głównym kryterium przyjęcia na wolne miejsca w grupach zajęć MCK jest udział kandydata w takich zajęciach w ciągu ostatnich 2 lat. Poszukujący miejsca w internacie są premiowani m.in. wówczas, gdy pochodzą z rodzin wielodzietnych, oni sami, ich rodzice lub rodzeństwo są niepełnosprawni, gdy wychowuje ich samotny rodzic lub objęci są pieczą zastępczą. Kryteriów jest oczywiście więcej.

Szczególnie dużo miejsca poświęcono wychowaniu przedszkolnemu. W Legnicy jest ono realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych i w punktach przedszkolnych. W roku szkolnym 2014/15 sieć pięćdziesięciu tych placówek tworzy 15 przedszkoli miejskich, 17 niepublicznych, 6 niepublicznych punktów przedszkolnych oraz oddziały zorganizowane w 12 szkołach podstawowych (w tym jeden w prywatnej).

Legnica zadbała o to, by społeczne potrzeby w zakresie wychowania przedszkolnego były w pełni zaspokajane. Nie jest to częste zjawisko w skali regionu i całego kraju. W roku szkolnym 2014/15 wychowaniem przedszkolnym objętych zostało 3.331 dzieci w wieku 2,5-6 lat. Do miejskich przedszkoli uczęszcza 1.656 maluchów, do niepublicznych - 1.186 dzieci, natomiast do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych – 489.

Miasto przyjazne przedszkolakom (Z konferencji prasowej prezydenta Legnicy)

Miasto przyjazne przedszkolakom (Z konferencji prasowej prezydenta Legnicy)

Wskaźnik wychowania przedszkolnego z roku na rok systematycznie wzrasta i w bieżącym roku szkolnym wynosi 95,25 proc. (w kraju ok. 72 proc.). Miasto całkowicie zapewnia opiekę przedszkolną dla dzieci pięcio i sześcioletnich (urodzonych w II półroczu 2008 r.).

Bieżący rok szkolny jest już kolejnym, w którym na skutek decyzji prezydenta Tadeusza Krzakowskiego w miejskich przedszkolach prowadzone są zajęcia dodatkowe, za które rodzice nie ponoszą kosztów. Nauczyciele realizują w tych placówkach łącznie 123 godziny tygodniowo różnorodnych zajęć. Dzieci mają możliwość m. in. nauki języka obcego, w głównej mierze języka angielskiego. W jednym przedszkolu podopieczni uczą się języka francuskiego, na co przeznacza się 49 godzin tygodniowo.

Przedszkola zapewniają również specjalistyczną opiekę dla dzieci, które wymagają pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w postaci zajęć logopedycznych czy gimnastyki korekcyjnej (24 godz. ). W przedszkolach prowadzone są również zajęcia, na których dzieci mogą rozwijać swoje talenty i zainteresowania. Są to m.in.: zajęcia ze śpiewem, zabawy przy pianinie, gimnastyka artystyczna czy zespół instrumentalny. Największą popularnością wśród zajęć rozwijających uzdolnienia cieszą się tańce, które są realizowane w 9 przedszkolach (21 godz.). W zajęciach dodatkowych bierze udział 4.808 uczestników, co oznacza, że średnio każdy legnicki przedszkolak uczestniczy w trzech formach zajęć dodatkowych.

Nakłady, jakie nasze miasto przeznacza w budżecie na zapewnienie powszechnego wychowania przedszkolnego wyniosły w ubiegłym roku ok. 30,5 miliona złotych. Koszty, jakie ponieśli rodzice, to ok. 2 milionów. W kwocie miejskich wydatków ok. 10,5 miliona stanowią dotacje do placówek niepublicznych. Każdy wychowanek przedszkola prywatnego dotowany jest kwotą 75 procent kosztów pobytu dziecka w placówce publicznej, a dzieci z punktów przedszkolnych – kwotą 40 procent.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 20.01.2015 | Wyświetleń: 190
Powrót na listę aktualności

Zobacz także