Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Samorządowcy subregionu legnickiego będą współpracować. Są już konkretne pomysły

Samorządowcy subregionu legnickiego będą współpracować. Są już konkretne pomysły
10.03.2015

Po raz pierwszy w nowej kadencji prezydent Legnicy zaprosił na spotkanie w Ratuszu (9 marca br.) samorządowców z legnickiego subregionu. – Pragnę wrócić do tradycji naszych systematycznych spotkań, byśmy mogli na nowo określić obszary naszej sąsiedzkiej współpracy i wyznaczyć wspólne cele dobrze służące lokalnym społecznościom. Zbudujmy wspólnotę naszych międzygminnych interesów – podkreślił Tadeusz Krzakowski.

Na spotkanie przybyli: starosta legnicki Janina Mazur, wójt gminy Kunice Zdzisław Tersa, Anna Rabska – sekretarz gminy Krotoszyce, burmistrz Chojnowa Jan Serkies, wójt gminy Miłkowice Dawid Stachura i wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrz. Obecni też byli szefowie czterech legnickich spółek komunalnych.

Samorządowcy subregionu legnickiego będą współpracować. Są już konkretne pomysły 1

Samorządowcy subregionu legnickiego będą współpracować. Są już konkretne pomysły 3

Samorządowcy subregionu legnickiego będą współpracować. Są już konkretne pomysły 2

Samorządowcy subregionu legnickiego będą współpracować. Są już konkretne pomysły 4

Prezydent Tadeusz Krzakowski zaproponował m.in. podjęcie już teraz wspólnych działań związanych z aktywizacją gospodarczą i inwestycyjną terenów gminnych, położonych w sąsiedztwie przebiegu drogi szybkiego ruchu S3. Jej budowa już wkrótce się rozpocznie. Możliwe będzie np. zabieganie o utworzenie w rejonie węzła autostrady A4 i dogi S-3 np. centrum logistycznego. Zachęcił samorządowców z sąsiedztwa do wspólnego występowania do GDDKiA w sprawie zakończenia budowy obwodnicy południowo-wschodniej miasta i przełożenia na nią przebiegu drogi krajowej nr 94. Obecnie droga ta prowadzi przez centrum Legnicy, generując bardzo uciążliwy ruch. Ważne jest także porozumienie, na podstawie którego razem będzie można aplikować o fundusze unijne w najnowszym okresie budżetowania.

Inne wspólne rozwiązania aglomeracyjne stanowić mogą np.: pasażerska obsługa sąsiednich gmin przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (już rozpoczęta), rozwój infrastruktury wodociągowej i ściekowej wdrażany z udziałem Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (również rozpoczęty) czy też zintegrowane przez gminy legnickiego obszaru funkcjonalnego gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Kolejny obszar omawianej współpracy to pełne wykorzystywanie potencjału legnickiej oświaty. Miasto już dziś dysponuje szkolnictwem zawodowym na bardzo wysokim poziomie, a ponad 40 proc. uczniów miejskich szkół ponadgimnazjalnych pochodzi z okolicznych gmin. Zdecydowanie może się też zwiększyć dostępność legnickich przedszkoli dla dzieci spoza miasta.

Należy pracować nad wykreowaniem wspólnego produktu turystycznego subregionu, na bazie sieci szlaków i ścieżek rowerowych. Zintegrować działania promocyjne, wydawnicze, kulturalne i rekreacyjne. Bardzo cennym pomysłem wydaje się być również tworzenie wspólnych, międzygminnych grup zakupowych, ubezpieczeniowych oraz zamówień publicznych. Pozwoli to uzyskiwać oszczędności i zwiększać skuteczność.

Kolejnym krokiem rodzącego się aglomeracyjnego porozumienia będzie powołanie zespołów roboczych i zadaniowych do opracowania konkretnych już projektów. Uczestnicy zgodnie uznali, że naturalnym liderem wspólnych projektów powinien być prezydent Tadeusz Krzakowski.

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 10.03.2015 | Wyświetleń: 489
Powrót na listę aktualności

Zobacz także