Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Profesorowie Zbigniew Rudkowski i Siegfried Maser Kawalerami Orderu Uśmiechu

Profesorowie Zbigniew Rudkowski i Siegfried Maser Kawalerami Orderu Uśmiechu
05.10.2009
      Po raz pierwszy w Legnicy miała dziś (5 października 2009 r.) miejsce uroczystość pasowania Kawalerów Orderu Uśmiechu. Na wniosek podopiecznych legnickiej Fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu nadała Prof. Siegfriedowi Maserowi i Prof. Zbigniewowi Rudkowskiemu Order Uśmiechu.

1

     Uroczystość wręczenia tego jedynego na świecie orderu przyznawanego dorosłym przez dzieci – odbyła się się o godzinie 12.00 w Teatrze Heleny Modrzejewskiej w Legnicy z udziałem prawie 200 uczniów legnickich szkół. Obecny był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który Order otrzymał już w 1994, a obecnie jest Kanclerzem jego Kapituły. Kanclerz dotknięciem róży w lewe ramię pasował obu Kawalerów, a dzieci podały im puchar soku cytrynowego, który obaj spełnili z uśmiechem na ustach.

2

       Profesor Zbigniew Rudkowski od powstania Fundacji przed 18 laty przewodniczy społecznie jej Radzie Naukowej. Jako konsultant w Poradni Medycyny Środowiskowej dla Dzieci przy Centrum Profilaktyczno Diagnostyczno-Leczniczym Fundacji w Legnicy leczy małych pacjentów Poradni. Jest ekspertem w zakresie zdrowia środowiskowego dzieci. Prezentuje badania i działania Fundacji na krajowych i międzynarodowych forach naukowych, m. in. w Światowej Organizacji Zdrowia poprzez projekt CEHAP pn. „Plan dotyczący środowiska i zdrowia dzieci.”
Profesor Siegfried Maser, Przewodniczący Koła Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu, laureat odznaki „Zasłużonego dla Legnicy”. Od wielu lat organizuje społeczne zbiórki pieniędzy na dofinansowanie działań Fundacji, służących poprawie stanu zdrowia dzieci Zagłębia Miedziowego, związanych z niesieniem wszechstronnej pomocy terapeutycznej, psychologicznej oraz pedagogicznej, a także dotyczących prowadzenia działalności rehabilitacyjnej, edukacyjnej i oświatowej. Wspiera także podopiecznych Domu Dziecka przy ul. Wandy oraz niepełnosprawnych uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych. Profesor Maser odebrał dziś także wyróżnienie „Filantropa Roku 2008 Regionu Legnickiego” przyznawane przez stowarzyszenia Jutrzenka, Persona i Prezydenta Legnicy.
    Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski pogratulował laureatom i wręczył im namalowane przez dzieci obrazy. Podziękował również dzieciom z legnickich i głogowskich szkół za wspaniałe widowisko artystyczne, które obejrzeli goście uroczystości.


3


4
Opublikował: dborowiec_l | Dodano: 05.10.2009 | Wyświetleń: 1440
Powrót na listę aktualności

Zobacz także