Ratyfikacja partnerstwa Legnicy i Miśni

Ratyfikacja partnerstwa Legnicy i Miśni
25.05.2018
Ratyfikacja partnerstwa Legnicy i Miśni

W piątkowe południe, 25 maja 2018 r. w legnickim Ratuszu miało miejsce uroczyste ratyfikowanie deklaracji partnerstwa Legnicy i miasta Miśni (Meiβen) w Republice Federalnej Niemiec. Dokument podpisali prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz Olaf Raschke, nadburmistrz Miśni.

Czytamy w nim:

Kierując się głębokim przekonaniem, pragniemy zawiązać partnerstwo pomiędzy naszymi miastami oraz dać mieszkańcom Miśni i Legnicy możliwość jego współkształtowania w jak najszerszym zakresie.

Oba miasta zobowiązują się dążyć do wzajemnego zrozumienia i wspierać spotkania pomiędzy mieszkańcami Miśni i Legnicy, stowarzyszeniami, szkołami, kościołami, innymi ugrupowaniami, związkami oraz instytucjami o charakterze publicznym i prywatnym.

Niechaj idea partnerstwa nabierze życia dzięki intensywnemu zaangażowaniu młodzieży naszych miast, abyśmy mogli wspólnie stawić czoła nowym celom i wyzwaniom w Europie.

Podpisujemy tę deklarację, zainspirowani pragnieniem pokoju, wolności, przyjaźni i pomyślności mieszkańców naszych miast.

Przypomnijmy, że podobna uroczystość po stronie niemieckiej odbyła się 8 grudnia 2017 roku. Gospodarze przystępujących do współpracy miast podpisali wówczas w miśnieńskim ratuszu deklarację partnerstwa, która obecnie ratyfikowana została w Legnicy.

Wcześniej wiele miesięcy przygotowywano się do zawarcia partnerstwa pomiędzy Legnicą i Miśnią. Rady obu miast z lwami w herbach jednogłośnie zaakceptowały tę współpracę.

Proces zawiązywania bliskiego partnerstwa obu miast wyraźnie zintensyfikował się w maju 2017 roku, kiedy to delegacja miśnieńska odwiedziła Legnicę. Rozmawiano o partnerstwie, a z ust obu włodarzy padły ważne słowa. - Cieszę się, że panu nadburmistrzowi i nam zależy na tym samym, na doprowadzeniu do bliskiej współpracy Legnicy i Miśni, głównie na poziomie społecznym i międzyludzkim, ale też gospodarczym i komunalnym, na wymianie doświadczeń administracyjnych, współpracy edukacyjnej, kulturalnej i turystycznej i sportowej – mówił Tadeusz Krzakowski.

- Legnica to piękne, dobrze zorganizowane i dynamicznie rozwijające się miasto. Chcemy podjąć partnerstwo z legnickimi władzami i legniczanami – podkreślał Olaf Raschke. – Chcemy wypełniać je żywą treścią i włączyć w ten proces społeczności Meiβen i Legnicy.

Dzisiejsze potwierdzenie woli i formalne zawiązanie partnerstwa odbyło się w obecności legnickiej i miśnieńskiej delegacji oraz legnickich mediów. Nadburmistrzowi towarzyszyła małżonka Claudia Raschke, radni i ratuszowi urzędnicy. Prezydent Legnicy zaprosił swoich bliskich współpracowników. Obecny był też wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Ksiądzyna.

- To kolejna odsłona przyjacielskich relacji Polaków i Niemców w unijnej, europejskiej rodzinie – mówił Tadeusz Krzakowski. – Podpisujemy ten dokument z radością dla mieszkańców, dla przyszłości i rozwoju naszej współpracy.

- Chcemy wiedzieć jak najwięcej o sobie nawzajem. Legnica to pięknie rozwijające się miasto, tętniące życiem - mówił Olaf Raschke. - Widzę tu wciąż nowe inicjatywy, które możemy zaszczepić także u siebie. Spacerując, spotykam radosnych młodych ludzi. Jestem wdzięczny, że nasza współpraca przynosi już konkretne owoce. Zapraszam do nas, bo Miśnia warta jest odwiedzin o każdej porze roku.

Włodarze obu miast wymienili się upominkami. Prezydent Legnicy otrzymał puchar z miśnieńskiej porcelany ze złotą inskrypcją: Partnerstwo Miast Legnicy i Miśni. Prezentem dla Nadburmistrza była piękna szachownica, która może się przydać podczas organizowanych w Miśni turniejów szachowych.

Zwiedzano także miasto i specjalnie przygotowaną w Rynku wystawę plenerową „Odkryj Miśnię”. Odsłonięta została tablica herbowa tego miasta na placu Meisslera, obok wcześniej tam umieszczonych herbów pozostałych zagranicznych partnerów Legnicy: Blanska, Wuppertalu, Drohobycza i Roanne. W programie jest też wizyta w fabryce platerów Hefra SA i udział w koncercie inaugurującym 49. Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”.

Miśnia nazywana jest „Perłą Saksonii”. To zabytkowe, 28-tysięczne miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, położone nad rzeką Łabą, 26 km od Drezna i 209 km od Legnicy. Na przestrzeni wieków miało bardzo duże znaczenie dla rozwoju Saksonii. Jego symbolem jest znana na całym świecie porcelana, wytwarzana w najstarszej w Europie manufakturze, założonej w 1700 roku z polecenia Augusta II Mocnego.

Miśnia posiadała do tej pory sześć miast partnerskich – Vitry-sur-Seine (Francja), Arita-chó (Japonia), Fellbach (Republika Federalna Niemiec), Korfu (Grecja), Litoměřice (Czechy) oraz Provo (Stany Zjednoczone).

Historia kontaktów Legnicy i Miśni sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to rozpoczęto współpracę środowisk sportowych i prowadzono liczne wymiany młodzieży.

Wymiana i współpraca jest już rozpoczęta (udział młodych piłkarzy z Miśni w Turnieju Mikołajkowym w grudniu 2017 roku) i wstępnie zaplanowana. Oto, co się będzie działo:

- wyjazd Chóru Madrygał na IV Turniej Chórów do Miśni we wrześniu 2018 roku,

- nawiązanie współpracy Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z orkiestrą ze Triebischtal High School,

- wizyta w Legnicy 50 członków Stowarzyszenia SPV Meißen e.V. w czerwcu 2018 r.,

- wyjazd pracowników UM do Miśni w czerwcu,

- udział piłkarzy z Miśni w Turnieju im. Włodzimierza Jantury również w czerwcu,

- czerwcowy wyjazd uczniów V LO na Turniej Szachowy do Miśni.

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 25.05.2018 | Wyświetleń: 118
Powrót na listę aktualności

Zobacz także