Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Jak poruszać się po jednokierunkowych drogach dla rowerów

Drodzy Rowerzyści!

            Bardzo nas cieszy ze jesteście aktywni i coraz bardziej widoczni na ulicach Legnicy. Rower to znakomity środek codziennego transportu i narzędzie rekreacji. Ważne jednak, żeby na rowerze poruszać się bezpiecznie i przestrzegać przepisów.

            Zauważyliśmy, że szczególny problem stwarza Wam prawidłowe korzystanie z jednokierunkowych dróg dla rowerów, np. na al. 100-lecia odzyskania Niepodległości czy na os. Piekary. Rowerzyści poruszający się „pod prąd” stwarzają niebezpieczeństwo, ponieważ na przejeździe dla rowerów kierowcy nie spodziewają się rowerzysty jadącego z niewłaściwej strony. Jednokierunkowe drogi dla rowerów są też najczęściej zbyt wąskie, aby rowerzyści swobodnie się wymijali.

Jak więc odróżnić jednokierunkową drogę dla rowerów od dwukierunkowej?

  1. Pamiętajcie, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i najczęściej należy poruszać się drogą dla rowerów znajdującą się po prawej stronie jezdni. Czasem droga dla rowerów jest dwukierunkowa, ale należy to ocenić po odpowiednim oznakowaniu.
  2. Jeśli droga dla rowerów biegnie w naszym kierunku po naszej prawej stronie będzie znajdował się znak C-13 (droga dla rowerów) lub C-16/13 (droga dla pieszych i rowerów)
  3. Na nawierzchni drogi dla rowerów najczęściej umieszczone jest oznakowanie poziome P-23 (symbole roweru) skierowane w kierunku, w którym dopuszczona jest jazda. Jeśli widzisz jedynie rowery skierowane w przeciwnym kierunku, ta droga nie jest przeznaczona dla Ciebie.
  4. W niektórych miejscach mogą znaleźć się znaki B-2 (zakaz wjazdu) dedykowane rowerzystom (są dużo mniejsze niż standardowe). Jeśli widzisz taki znak, możesz być pewny, że droga dla rowerów biegnie w przeciwnym kierunku.
  5. Podpowiedzią może być szerokość drogi dla rowerów – jeśli ma ona 1,5 m – prawdopodobnie jest jednokierunkowa. Jeśli jest szersza może być dwukierunkowa, ale nie jest to zasadą. 
  6. Kolejną podpowiedzią może być linia segregacyjna na środku dwukierunkowej drogi dla rowerów, ale nie jest to zasadą.

 

       

Zdjęcie 1. ul. Sudecka, droga dla rowerów dwukierunkowa – widoczny znak „droga dla pieszych i rowerów” po prawej stronie, symbole rowerów skierowane w obie strony – rowerzysta na zdjęciu porusza się prawidłowo. Zdjęcie 2. ul. Piłsudskiego droga dla rowerów jednokierunkowa, biegnąca w przeciwną stronę – brak znaku droga dla rowerów, symbol roweru skierowany w jedną stronę – nie możemy wjechać.

 

 

 

 

Zdjęcie 3. ul. Piłsudskiego droga dla rowerów jednokierunkowa, biegnąca w naszym kierunku – znak droga dla rowerów po prawej stronie, symbol roweru skierowany w jedną stronę – rowerzysta na zdjęciu porusza się prawidłowo. Zdjęcie 4. ul. Piłsudskiego droga dla rowerów jednokierunkowa, biegnąca w naszym kierunku – znak droga dla rowerów po prawej stronie, symbol roweru skierowany w jedną stronę – rowerzysta na zdjęciu porusza się „pod prąd”.

 

 

Podsumowując, podstawowym kryterium pozwalającym ocenić czy droga dla rowerów jest przeznaczona dla Ciebie jest obecność znaku pionowego C-13 (droga dla rowerów) po Twojej prawej stronie. Dodatkowo zwróć uwagę na obecność oznakowani poziomego P-23 (symbole rowerów). Co więc należy zrobić, jeśli dana droga dla rowerów jest jednokierunkowa i w przeciwnym kierunku niż zamierzamy jechać? Najczęściej po drugiej stronie jezdni znajduje się droga dla rowerów biegnąca w naszym kierunku. Czasem możesz też skorzystać z innej ulicy np. zamiast jechać „pod prąd” ul. Piłsudskiego możesz przejechać osiedlowymi ulicami Sosnowskiego i Grota-Roweckiego. Stosunkowo nowym rozwiązaniem w Legnicy są pasy dla rowerów wyznaczone na jezdni. W ich przypadku sytuacja jest prosta – zawsze są jednokierunkowe. Na ulicy Nadbrzeżnej wyznaczono kontrapas rowerowy, czyli pas biegnący w stronę przeciwną niż pas do ruchu ogólnego. Poruszamy się nim wyłącznie w kierunku od ul. Limanowskiego do Kamiennej. W stronę przeciwną poruszamy się prawym pasem do ruchu ogólnego.

 

 

Zdjęcie 5. ul. Nadbrzeżna, kontrapas dla rowerów, znak F-18 informuje o układzie pasów ruchu, symbol roweru skierowany w jedną stronę – rowerzysta na zdjęciu porusza się prawidłowo. Zdjęcie 6. ul. Nadbrzeżna, kontrapas dla rowerów, znak F-18 informuje o układzie pasów ruchu, symbol roweru skierowany w jedną stronę – rowerzysta na zdjęciu porusza się „pod prąd”.

 

Autor: Jarosław Patron.