Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny
31.03.2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczyna się 1 kwietnia br. i będzie trwał do 30 września br. To badanie jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich mieszkańców Polski.

NSP będzie przeprowadzone głównie w formie samospisu obywateli.  Spisy odbywają się co 10 lat. Ich celem jest m.in.  zebranie informacji o stanie i strukturze ludności wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.

Dane uzyskane w spisie służą między innymi do obliczania kwot dotacji dla Polski z Unii Europejskiej, dotacji dla samorządów z budżetu centralnego, do kształtowania polityki w zakresie oświaty, zdrowia, mieszkalnictwa.

Podstawową formą spisu jest tzw. samospis, czyli samodzielne udzielenie informacji przy pomocy aplikacji dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/ . W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez internet, można spisać się dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub udać się do Urzędu Gminy, gdzie pracownik biura spisowego pomoże wypełnić formularz na przygotowanym stanowisku komputerowym.

W Legnicy Urząd Miasta przygotował dwa stanowiska : w Biurze Obsługi Klienta, Plac Słowiański 8, oraz w Wydziale Spraw Obywatelskich, Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2. Są one czynne w godzinach pracy urzędu.

Przekazywane dane są w pełni bezpieczne. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy,  a systemy informatyczne spełniają najwyższe standardy i zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszelkie informacje dotyczące spisu można znaleźć na stronie internetowej https://spis.gov.pl/  lub kontaktując się z koordynatorem Gminnego Biura Spisowego tel. 76 7212187.

"Prezydent Andrzej Duda podpisał  1 kwietnia 2021 r. ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021.

Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021. Pozostałe zmiany dotyczą m.in.:

  • ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad;
  • dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Link do ustawy:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2151,prezydent-podpisal-trzy-ustawy.html.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 31.03.2021 | Wyświetleń: 2506
Powrót na listę aktualności

Zobacz także