Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Ach, co to był za ślub w czasach zarazy

Ach, co to był za ślub w czasach zarazy
21.05.2020
Ach, co to był za ślub w czasach zarazy

Od 15 marca do 20 maja w legnickim Urzędzie Stanu Cywilnego 25 par zawarło związek małżeński. Niektóre śluby były niepowtarzalne.

- Podczas udzielania jednego ze ślubów ujrzałem w oknie, jak ktoś w starej wojskowej masce gazowej na głowie patrzy się na mnie – śmieje się Albert Kozakowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Legnicy. – Potem drugą taką samą głowę i za chwilę całe okno było jak jakiś obraz z surrealistycznego balu maskowego.

Pan kierownik na ten widok zaśmiał się, a wraz z nim wybuchnęła śmiechem cała sala ślubów dostojnego USC. Incydent ten wydarzył się podczas ceremonii, w której wierność małżeńską przysięgali sobie dozgonnie harcerka z harcerzem. Jako że przez paskudnego wirusa goście nie mogli wejść na salę ślubów, to stali na zewnątrz, na ul. Chojnowskiej, pod oknem właśnie sali ślubów, na wprost kierownika. I rozbawili wszystkich swoją krótką scenką rodzajową z maskami gazowymi w roli głównej. Można z humorem w czasach zarazy? Można!

Już na poważnie Albert Kozakowski mówi ze smutkiem: - Pusta sala ślubów wygląda przygnębiająco.

Teraz podczas ceremonii ślubnej może być już na sali w sumie 14 gości. I to znacznie lepiej wygląda, niż pięć osób, czyli para młoda, świadkowie i jeden dodatkowy gość, a tak było jeszcze niedawno. Sala nie jest już taka pusta. Ale obecnie wszyscy muszą zasłonić twarze maseczkami. Takie czasy.

- Oczywiście, pozwalamy zdjąć na chwilę te maski, by państwo młodzi i goście mogli sobie zrobić zdjęcie po udzieleniu ślubu – mówi pan kierownik. – A swoją drogą, do obowiązku zasłaniania twarzy pary młode podchodzą z humorem. Jedna z par miała elegancko wyhaftowane na maskach napisy „Młoda”, „Młody”, a świadkowie - „Świadkowa”, „Świadek”. Inne z kolei ze śmiechem pozowały w maseczkach do pocałunków.

Marta i Tomasz Rowińscy (na zdjęciu) powiedzieli sakramentalne „tak” w sobotę 16 maja. – Maski nas nie krępowały. Było nawet z tego powodu dosyć zabawnie. Bo gdy człowiek zasłoni sobie twarz, jest w tym dużo tajemniczości – uśmiechają się państwo młodzi.

Statystyka ślubów w czasie zarazy

1. Małżeństwa zawarte w USC Legnicy od 14 marca do 20 maja 2020 r. (łącznie 25) w tym:

- małżeństwa konkordatowe – 4

- małżeństwa zawierane w USC – 21

2. Rezygnacja z ustalonych terminów (łącznie 34), w tym:

- przeniesione na inne terminy w 2020 r. – 11

- przeniesione na 2021 r. – 4

- rezygnacja z terminem do ustalenia – 19

3. Całkowita rezygnacja z zawarcia małżeństwa w USC Legnica -7

4. Rezygnacja ze ślubu cywilnego i zdecydowanie się na ślub konkordatowy – 1

5. Rezygnacja ze ślubu w plenerze i przeniesienie do USC – 2 (Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich i Hotel Millenium).

 

  

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 21.05.2020 | Wyświetleń: 1027
Powrót na listę aktualności

Zobacz także