Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Czerwony Młyn i inne legnickie historie poznasz w Muzeum Miedzi

Czerwony Młyn i inne legnickie historie poznasz w Muzeum Miedzi
29.11.2021

Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza 3 grudnia o godz. 17.00 na promocję książki „Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy” autorstwa historyka Marka Żaka. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Miedzi, hol Akademii Rycerskiej, ul. Chojnowska 2. Wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie muzeum w godzinach pracy placówki.

Powojenna Legnica tętniła życiem. W pionierskich latach 40. i 50. na fundamentach niemieckiego Liegnitz zaczynało się rodzić polskie życie polityczne, społeczne, kulturalne i sportowe, tworzono urzędy, organizowano szkoły, otwierano restauracje, powstawały teatry i drużyny sportowe. Wszystko było nowe, pierwsze i jak zwykle w takich sytuacjach -prowizoryczne.

Prezentowana książka stanowi zbiór różnorodnych tematycznie opowieści, koncentrujących się na Legnicy z drugiej połowy lat 40. XX w. Jest pionierska, podobnie jak czasy, o których mówi, bo jako jedna z pierwszych opisuje polskie początki miasta. Nie jest typową historyczną pozycją. Ludzie, miejsca, wydarzenia zostały w niej przedstawione w formie krótkich, niekiedy sensacyjnych i ubarwionych anegdotami opowieści, które pozwalają poczuć klimat powojennego „Dzikiego Zachodu”, panujący na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 29.11.2021 | Wyświetleń: 317
Powrót na listę aktualności

Zobacz także