Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Mamy się czym pochwalić

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Mamy się czym pochwalić
22.09.2020
Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Mamy się czym pochwalić

W dniach 25-27 września (piątek-niedziela) odbywają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Legnicę reprezentuje Centrum Integracji Społecznej. Celem akcji jest promowanie projektów dofinansowanych ze środków unijnych.

Tegoroczna edycja Dni Otwartych jest szczególna, gdyż w całości odbywa się online. Nasze miasto w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zgłosiło zrealizowany w 2019 roku projekt pn. Rewitalizacja zdegradowanych obszarów Zakaczawia w Legnicy – rozbudowa i adaptacja budynku przy ul. Kościelnej 3 na potrzeby Centrum Integracji Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu. Na stronie DOFE udostępnione zostaną zdjęcia Centrum Integracji Społecznej oraz filmik z otwarcia placówki.

Oto link: https://dniotwarte.eu/

Centrum Integracji Społecznej przy ul. Kościelnej oficjalnie zostało otwarte 22 października 2019 r. To właśnie tutaj, jeszcze przed przecięciem wstęgi, przeniesiona została Świetlica Terapeutyczna nr 1 z ul. Brackiej.

- Jeszcze niedawno ten budynek był ruiną. Niektórzy twierdzili, że do wyburzenia. Jednak podjęliśmy wyzwanie i udało się. Mamy piękny i funkcjonalny obiekt, służący mieszkańcom Kartuz i innych dzielnic miasta – mówił podczas otwarcia prezydent Tadeusz Krzakowski.

Centrum Integracji Społecznej powstało w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2015–2020. To kolejna inwestycja na Kartuzach, dzięki której zdecydowanie poprawiła się jakość życia mieszkańców.

- Od rana do wieczora, z zachowaniem reżimu sanitarnego, prowadzimy tu zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, w sumie dla około 200 osób – mówi Bożena Brzeskot, dyrektor CIS. – Uczniowie na zajęciach wyrównawczych uzupełniają swoją wiedzę z języków obcych, matematyki, fizyki i innych. Mają zapewnioną pomoc psychologa, logopedy czy pedagoga. Mamy też plac zabaw i boiska sportowe, z których korzystają nie tylko nasi podopieczni. Równie bogata jest oferta dla seniorów.

Prace przy tworzeniu CIS rozpoczęły się na początku 2018 roku. Wykonano m.in.: remont dachu, położono ocieplenie na ścianie budynku od strony podwórza, wymieniono stropy wewnątrz budynku, wykonano szyb windy i wiele innych prac konstrukcyjnych. Na zewnątrz powstał plac zabaw, boisko do siatkówki i koszykówki, siłownia plenerowa, parking, podjazdy dla niepełnosprawnych. Koszt to ponad 6,2 mln zł. Urząd Marszałkowski przyznał Legnicy ze środków unijnych dotację na tę inwestycję w wysokości 3,5 mln zł. Z budżetu państwa dodatkowo otrzymaliśmy ponad 328 tys. zł.

Budowa Centrum była odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez mieszkańców miasta w ramach konsultacji społecznych, prowadzonych w związku z opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Legnicy na lata 2015–2020.

Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2015–2020 zawiera 12 projektów dotyczących Kartuz. Zrealizowano już przebudowę ul. Wrocławskiej od placu Sybiraków do Nadbrzeżnej. Zbudowano też kompleks rekreacyjno–sportowy na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. Zrewitalizowano kamienice przy ul. Kamiennej i Kościelnej oraz przebudowano podwórza u zbiegu ulic Kamiennej, Kościelnej, Daszyńskiego i Wrocławskiej. Latem 2019 roku mieszkańcy otrzymali bulwar nad Kaczawą wraz z przebudowaną ul. Nadbrzeżną. Miasto przeznaczyło na inwestycje w ramach tego programu ponad 20 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło ok. 10 mln zł.

Zdjęcia archiwalne z otwarcia Centrum Integracji Społecznej

 

 


 

 

 

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 22.09.2020 | Wyświetleń: 126
Powrót na listę aktualności

Zobacz także

W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Spis prowadzony jest  przede wszystkim metodą samospisu internetowego, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej pod adresem spisrolny.gov.plW sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się,  dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego który zadzwoni, aby pozyskać informacje od tych z Państwa którzy są rolnikami i zamieszkują na terenie Legnicy.