Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Edward Dwurnik w legnickim muzeum. Nie przegap tej wystawy

Edward Dwurnik w legnickim muzeum. Nie przegap tej wystawy
24.09.2020
Edward Dwurnik w legnickim muzeum. Nie przegap tej wystawy

W legnickim Muzeum Miedzi ( wejście od ul. św. Jana) czynna jest do lutego 2021 roku wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika Wątki lokalne. Kuratorem wystawy jest Grażyna Humeńczuk.

Dzieła Dwurnika towarzyszyły wielkim zmianom w Polsce. Tak było, gdy artysta cyklem czterech obrazów opowiedział o wydarzeniach lubińskich z 1982 roku. Trzy obrazy z tego cyklu, w tym przejmujące „Safari” to trzon legnickiego pokazu. Malarz powrócił do tematu totalitaryzmu w serii „Od Grudnia do Czerwca”, gdzie uwiecznił postacie zamordowanych w latach 1981-1989. Trzy portrety ofiar Zbrodni Lubińskiej prezentowane będą również w Muzeum Miedzi.

Legnicka wystawa Wątki lokalne prezentuje prace Edwarda Dwurnika znajdujące się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy. Zespół ten zawiera 22 rysunki z cyklu „Gipsowy plener”, trzy obrazy z cyklu „Podróże autostopem”, jeden obraz z cyklu „Robotnicy” oraz trzy obrazy z cyklu „Od Grudnia do Czerwca”. Cykl „Podróże autostopem” uzupełniają  obrazy będące własnością Fabryki Urządzeń Mechanicznych CHOFUM w Chocianowie oraz Galerii Sztuki w Legnicy.

Wszystkie prace (z wyjątkiem jednej) dotyczą miejsc lub wydarzeń związanych z Dolnym Śląskiem, stąd w tytule wystawy odwołanie do wątków lokalnych. Miejsca to Legnica, Głogów, Ścinawa, Chocianów i Kętrzyn (wyjątek). Wydarzenia to dramat, jaki rozegrał się na ulicach Lubina 31 sierpnia 1982 roku. Trzy portrety ofiar Zbrodni Lubińskiej również prezentowane są w Muzeum Miedzi.

Wystawa legnickich prac Dwurnika z roku 1970, to nie tylko prezentacja malarstwa, ale wielki spektakl historyczny. Symbol naszej historii.

Edward Dwurnik (1943-2018) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Był artystą niezwykle płodnym, autorem ponad 5 tysięcy dzieł.

Dosadny realizm i groteskowość jego obrazów trafnie opisywały polską rzeczywistość lat 70. i 80. XX wieku. Ich charakterystyczny styl – rysunkowa, pospieszna forma i „prymitywizm” to efekt fascynacji twórczością Nikifora. Znak rozpoznawczy artysty - wielki cykl „Podróże autostopem”, łączy cechy dokumentu i malarstwa symbolicznego, oddając, często humorystycznie, szczególną atmosferę polskiej rzeczywistości czasów PRL-u. W takim właśnie klimacie zrealizowany został, prezentowany na wystawie, obraz „Legnica” z 1978 roku.

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 24.09.2020 | Wyświetleń: 373
Powrót na listę aktualności

Zobacz także

W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Spis prowadzony jest  przede wszystkim metodą samospisu internetowego, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej pod adresem spisrolny.gov.plW sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się,  dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego który zadzwoni, aby pozyskać informacje od tych z Państwa którzy są rolnikami i zamieszkują na terenie Legnicy.