Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Galeria Sztuki zaprasza na literacko-artystyczne spotkania

Galeria Sztuki zaprasza na literacko-artystyczne spotkania
14.09.2023
Galeria Sztuki zaprasza na literacko-artystyczne spotkania

W czwartek 14 września o godz. 18.00 spotkamy się w Galerii Sztuki (ul. Plac Katedralny 1) na „poetyckiej gadce” o tym, jak mówić, żeby przekazywać to, czego przekazać się nie da. Będziemy rozmawiać z poetkami – Agnieszką Wolny-Hamkało i Iloną Witkowską.

Z kolei w piątek 15 września o godz. 18.00 odwiedzi nas wrocławski Book Truck, czyli Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów – objazdowy dom kultury i zarazem obwoźna kameralna księgarnia ze starannie wyselekcjonowanym księgozbiorem. Następnie (godz. 19.00) w Otwartej Pracowni Sztuki spotkamy się z Filipem Zawadą – pisarzem, muzykiem i kreatorem rysunkowej postaci Pana Ziemniaka, który z poczuciem humoru zastanawia się nad trudnymi pytaniami. Zwieńczeniem intensywnych wieczorów będzie koncert Michała Zygmunta w Art Cafe Modjeska.  


Najbliższe spotkania w Galerii Sztuki będą okazją do wysłuchania i porozmawiania z twórcami o ogólnopolskiej renomie.

Agnieszka Wolny-Hamkało to wrocławska poetka, publicystka, krytyczka literacka i kulturoznawczyni. Jej wiersze przekładano na 12 języków. Za tom Spamy miłosne nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.Współpracowała m.in. z Gazetą Wyborczą, Przekrojem, Przeglądem, Bluszczem i portalem Polskiego Radia. Felietonistka Gazety Wyborczej i Przeglądu. W pismach i katalogach publikuje teksty o sztuce współczesnej. Autorka performance wystawianych m.in. w CSW, łódzkiej galerii Manhattan, wrocławskiej galerii Entropia, bydgoskim “Mózgu” czy Muzeum Pana Tadeusza. W czwartkowy wieczór o sztuce słowa dyskutować będzie z Iloną Witkowską – poetką i autorką książek. KsiążkaSplendida realtaprzyniosła jej nagrodę poetycką Silesius w kategorii debiut roku. Witkowska jest ponadto laureatką nagrody specjalnej w konkursie Bierezina, kulturalnej nagrody Gazety Wyborczej WARTO 2018 w kategorii literatura. Za drugą książkę nominowana do nagród im. Wisławy Szymborskiej, im. Stanisława Barańczaka i Silesius w kategorii książka roku.

Z kolei Filip Zawada, którego spotkamy w Legnicy w piątek, to pisarz, muzyk i rysownik ziemniaków, które można znaleźć na jego instagramie @zawadafilip.

Za prozy Psy pociągowe i Pod słońce było był nominowany do nagrody Gdynia, a książka pt. Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek zawędrowała do finału literackiej nagrody Nike. W 2021 ukazała się powieść Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna, która została uznana za jedną z trzech najważniejszych książek roku. W roku 2022 wydał ostatnią jak do tej pory powieść Weź z nią zatańcz.Wydał również książki poetyckie: System jedynkowy, Bóg Aldehyd,  Snajper, Świetne sowy, oraz Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się (nominacja do nagrody Silesius).Dwukrotny finalista konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu w roku 2021. Jego nagrodzona sztuka pt. Widzę nic była wystawiana we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W przygotowaniu jest kolejny dramat pt. Kolejność fal, którego premiera odbędzie się w marcu 2024 roku.

Z kolei w dźwiękową podróż w piątkowy wieczór zabierze nas, nie po raz pierwszy współpracujący z Galerią Sztuki, kompozytor i aktywista Odry – Michał Zygmunt. Gitarzysta i kompozytor, z pomocą muzyki i  nagrań dźwiękowych, przeniesie słuchaczy do intymnego świata rzeki, mgieł i tętniącej życiem dzikiej przyrody. Artysta precyzyjnie łączy dźwięki natury z elektroniką i ambientowymi barwami gitary, po mistrzowsku oscyluje pomiędzy gitarowym transem a generowaną na żywo elektroniką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny

Galeria zdjęć

Opublikował: Piotr Seifert | Dodano: 14.09.2023 | Wyświetleń: 659
Powrót na listę aktualności

Zobacz także