Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Juliana Zawiszy nieoczywiste spojrzenie na Legnicę. Zobacz wystawę jego prac

Juliana Zawiszy nieoczywiste spojrzenie na Legnicę. Zobacz wystawę jego prac
23.08.2019
Juliana Zawiszy nieoczywiste spojrzenie na Legnicę. Zobacz wystawę jego prac

Zapraszamy na wystawę plenerową Juliana Zawiszy zatytułowaną Legnickie FOTOOPOWIEŚCI, którą prezentujemy na Rynku. Kilkadziesiąt pokazanych tu prac to zaledwie niewielki fragment kolekcji kilku tysięcy zdjęć, wykonanych przez znanego legnickiego fotografa i filmowca na potrzeby tego projektu.  Wystawę przygotował Urząd Miasta.

Julian Zawisza - filmowiec, fotografik i pedagog, pomysłodawca i wieloletni organizator Letniej Akademii Filmowej Legnicę fotografuje od kilkudziesięciu lat. Zawsze namawia do innego, nieoczywistego spojrzenia na Legnicę.

Żyjemy w czasach fotografii, która bez wysiłku może być technicznie perfekcyjna, a jednocześnie oczywista i dosłowna. Tymczasem fotografie Juliana Zawiszy to wielowarstwowe opowieści o mieście odnalezionym w geometrycznych formach, ukrytym rytmie przedmiotów, fakturze kamienia i cegły. Mieście, które odsłania się na moment, odbite w wystawie sklepowej, szybie samochodu, lustrze wody. Autor zaprasza nas do Legnicy zbudowanej z powidoków i refleksów.

To doświadczenie inne, niż piękne kadry pocztówek, chociaż prowadzone było w miejscach doskonale wszystkim znanych - w Rynku, na zamku, dworcu kolejowym, w parku.

Legnickie fotoopowieści Julina Zawiszy w każdej chwili mogą zostać podjęte przez tych, którzy również pragną szukać miasta ukrytego w mieście...

Julian Zawisza jest także instruktorem w dziedzinie filmu animowanego w Legnickim Centrum Kultury, uprawia fotografię artystyczną, jest założycielem klubów filmowych AKF „Akt”, „Minifilm” i „Laterna Magica”. Uczestniczy w wystawach grafiki i fotografii, prowadzi działalność dydaktyczną, realizuje własne filmy. Twórca kilkuset krótkometrażowych dokumentalnych i animowanych filmów, z których ponad 60 zostało nagrodzonych. Opracował koncepcję Warsztatów Filmu Animowanego, które odbywają się w Legnicy, w ramach Leniej Akademii Filmowej - jedynej stałej imprezy tego typu w Polsce. Podczas Warsztatów tworzy się filmy tradycyjnymi technikami animacji. Filmy powstałe pod jego opieką zdobywają nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych, prezentowane są także w telewizji.

 

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 23.08.2019 | Wyświetleń: 427
Powrót na listę aktualności

Zobacz także