Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Kolejowe żarty i satyry w Muzeum Miedzi

Kolejowe żarty i satyry w Muzeum Miedzi
02.12.2019
Kolejowe żarty i satyry w Muzeum Miedzi

Legniccy muzealnicy przygotowali nie lada gratkę dla dużych i małych miłośników kolei oraz makiet kolejowych. Otwarta w październiku wystawa czasowa „Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy”, została właśnie poszerzona o kolekcje makiet kolejowych.

Do Muzeum Miedzi w Legnicy zawitał zbiór makiet kolejowych, należących do ks. Janusza Grygiera, znanego w całym kraju kolekcjonera i pasjonata kolejek, który na co dzień pełni funkcje proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Mostówce (diecezja warszawsko-praska). Prezentowane makiety, to tzw. satyry kolejowe, w sposób humorystyczny przedstawiające realia polskiej kolei. Wśród nich znajdziemy takie miniatury, jak „bydłolino”, „kolejowe oszczędności”, „kolejowa ochrona przyrody” i „międzygalaktyczny ekspress”. Za ich powstaniem stoi sam duchowny, który już od kilkudziesięciu lat poświęca swój wolny czas na tworzenie takich małych dzieł sztuki.

Kolekcja satyr kolejowych ks. J. Grygiera dostępna jest w gmachu Muzeum Miedzi przy ul. św. Jana 1, w sali oświatowej, znajdującej się obok ekspozycji „Tory historii”. Będzie można ją zwiedzać do końca marca 2020 r. Dla grup zorganizowanych, grup przedszkolnych i szkolnych istnieje możliwość wzięcia udziału w zajęciach plastycznych, w trakcie których dzieci wykonają rysunki o tematyce kolejowej, które następnie ozdobią ściany sali ekspozycyjnej.

(Źródło: M. Żak, Muzeum Miedzi)

Galeria zdjęć

Opublikował: Barbara Sielicka | Dodano: 02.12.2019 | Wyświetleń: 434
Powrót na listę aktualności

Zobacz także