Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Komu śląskie niebo Jürgena Gretschela? Zapraszamy w czwartek do Sali Królewskiej

Komu śląskie niebo Jürgena Gretschela? Zapraszamy w czwartek do Sali Królewskiej
07.10.2019

W czwartek, 10 października 2019 r. wręczona zostanie po raz drugi „Nagroda im. Jürgena Gretschela Śląskie Niebo”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.

W programie przewidziano także pokaz zdjęć i filmów o Jürgenie Gretschelu oraz występy zespołów Kyczera i Legnica. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”, Legnickie Centrum Kultury, Wydawnictwo Edytor i Niemieckie Towarzystwo Kulturalno Społeczne.

Przypomnijmy, że nagroda, ufundowana przez prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego, przyznawana jest od 2018 roku za osiągnięcia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Legnicy i okolic, oraz za działalność na rzecz tolerancji, wzajemnego szacunku, współpracy, poszanowania innych ludzi i umacniania dialogu międzykulturowego. Otrzymać ją może osoba, organizacja lub instytucja.

Nagrodę przyznaje kapituła składająca się z przedstawicieli legnickich organizacji, mniejszości narodowych i etnicznych, kultury i nauki oraz innych stowarzyszeń.  Laureatką pierwszej edycji była Elżbieta Chucholska, inicjatorka wielu wydarzeń związanych z wielokulturowością Legnicy

Jürgen Gretschel, legniczanina zmarły 23 października 2016 roku w wieku 75 lat, należy do tych nieobecnych, o których się zawsze pamięta. W naszej legnickiej historii zapisał się jako człowiek wielkiej erudycji, pasjonat dziejów naszej małej ojczyzny, ale również jako człowiek dobry, życzliwy, tolerancyjny i skromny.

Przez całe życie propagował wielokulturową historię Dolnego Śląska i szacunek do ziemi ojczystej. Robił to zarówno na terenie Polski, jak i Niemiec. Przez wiele lat, jako przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Legnicy, współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi i środowiskami, zachęcając je do dialogu ponad podziałami i walki z nietolerancją.

Szczególnie dużą wagę przykładał do wychowania młodzieży, którą uczył dziejów swojego regionu i lokalnego patriotyzmu, wyrażającego się miłością do ziemi rodzinnej. W latach 1999-2000 brał udział w reformie szkolnictwa, gdzie przeforsował wprowadzenie w szkołach gimnazjalnych i średnich przedmiotu dotyczącego wiedzy o regionie. To tylko niektóre inicjatywy Jürgena Gretschela, które zjednały mu powszechny szacunek.

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 07.10.2019 | Wyświetleń: 408
Powrót na listę aktualności

Zobacz także

W dniach od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całej Polski odbywa się najważniejsze dla polskiego rolnictwa obowiązkowe badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Spis prowadzony jest  przede wszystkim metodą samospisu internetowego, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej pod adresem spisrolny.gov.plW sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się,  dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub skorzystać z pomocy rachmistrza spisowego który zadzwoni, aby pozyskać informacje od tych z Państwa którzy są rolnikami i zamieszkują na terenie Legnicy.