Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Kuratorzy Festiwalu Intermediale zagrają (online) na włoskim Festiwalu. Nie przegap

Kuratorzy Festiwalu Intermediale zagrają (online) na włoskim Festiwalu. Nie przegap
26.11.2020

Dziś (26 listopada) o godzinie 20:30, nie wychodząc z domu, będzie można obejrzeć audiowizualny performans autorstwa Małgorzaty Dancewicz i Krzysztofa Pawlika – kuratorów Festiwalu Form Audiowizualnych Intermediale.

Koncert legnickiego duetu jest częścią programu prestiżowej włoskiej imprezy Festival Spaziomusica i zostanie udostępniony w formie streamingu na facebookowym fanpage'u Galerii Sztuki.

- Performans Inire  jest kompozycją na modułowych systemach audio i wideo. Istotnym elementem spektaklu jest aktywna estetyczna i semiotyczna pętla sprzężenia zwrotnego między wykonawcą a odbiorcą. W naszym audiowizualnym utworze wykorzystaliśmy między innymi dźwięki nagrane słonecznego poranka 11 grudnia 2015 roku na pełnym gwaru Placu Świętego Marka w Wenecji – wyjaśniają autorzy.  

Festiwal Spaziomusica organizowany jest na włoskiej Sardynii od 1982 roku. Impreza powstała jako laboratorium studyjne i badawcze, a także scena koncertów i seminariów z udziałem kompozytorów, solistów, zespołów i muzykologów o niekwestionowanej sławie, takich jak m.in. K. Stockhausen, I. Xenakis, L. Nono, M. Kagel, L. Andriessen, T. Riley, S. Sciarrino, E. Morricone, czy Kronos Quartet, stając się z biegiem lat istotnym punktem odniesienia dla muzyki współczesnej zarówno we Włoszech, jak i na świecie.

Do tej pory w ramach Spaziomusica odbyło się około pięćset koncertów, na których publiczność mogła wysłuchać około tysiąca pięciuset kompozycji, współczesnych i dwudziestowiecznych, napisanych przez ponad sześćset kompozytorów pochodzących z różnych stron świata.

Z kolei bliżej nas, w ramach legnickiego Festiwalu Intermediale, odbędą się jeszcze trzy wydarzenia – niestety, wyłącznie za pośrednictwem Internetu. 29 listopada zobaczymy pokaz utworów Pascala Hectora, Billa Wiatroskiego oraz Krzysztofa Pawlika – będzie to ostatni z serii streamingów prac z wystawy Videosyntezy, które odbywały się przez cały czas trwania imprezy, w każdą niedzielę o 21:00.

Następnie, 5 grudnia o 21:00, zaprezentowany zostanie performans Radio Internazionale. Jest to projekt polskich artystów, w którym w sposób nawiązujący do techniki kolażu przenikają się warstwy dźwiękowa i wizualna – w tej ostatniej główną rolę pełni spajający całość tekst.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie performans online MTV: Modulartelevision, który zaplanowany jest na 12 grudnia, również na godzinę 21:00. Piotr Ceglarek, Jan Dybała i Piotr Wojtczak zaprezentują dzieło, będące hybrydą koncertu i instalacji audiowizualnej.

Wszystkie wydarzenia udostępniane są na stronie www.intermediale.com oraz na Facebooku Galerii Sztuki https://www.facebook.com/galeria.sztukiwlegnicy

Źródło: Galeria Sztuki

 

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 26.11.2020 | Wyświetleń: 316
Powrót na listę aktualności

Zobacz także