Legnica i Miśnia miastami partnerskimi

Legnica i Miśnia miastami partnerskimi
25.05.2018
Legnica i Miśnia miastami partnerskimi

W piątek, 25 maja br. o godz. 11.15 w legnickim Ratuszu będzie miało miejsce uroczyste podpisanie deklaracji partnerstwa Legnicy i Miśni. Dokument podpiszą prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz Olaf Raschke, nadburmistrz Miśni. Obecne będą oficjalne delegacje obu miast.

Miśnieńscy goście przybędą do Legnicy już w czwartkowy wieczór i spędzą tu czas do sobotniego południa. Program wypełniony będzie rozmowami, spotkaniami z władzami, mieszkańcami miasta i mediami, zwiedzaniem Legnicy i specjalnie przygotowanej wystawy plenerowej w Rynku „Odkryj Miśnię”. Przedstawiciele obu miast partnerskich odsłonią tablicę herbową tego miasta na placu Meisslera (pod kościołem mariackim). Będzie też wizyta w fabryce platerów Hefra SA i udział w koncercie inaugurującym 49. Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”.

Przypomnijmy, że podobna uroczystość po stronie niemieckiej odbyła się 8 grudnia 2017 roku. Gospodarze przystępujących do współpracy miast podpisali wówczas w miśnieńskim ratuszu deklarację partnerstwa, która obecnie ratyfikowana będzie w Legnicy.

Wcześniej wiele miesięcy przygotowywano się do zawarcia partnerstwa pomiędzy Legnicą i Miśnią. Rady obu miast z lwami w herbach jednogłośnie zaakceptowały tę współpracę.

W maju 2017 roku delegacja miśnieńska odwiedziła Legnicę. Rozmawiano o partnerstwie, a z ust obu włodarzy padły ważne słowa. - Cieszę się, że panu nadburmistrzowi i nam zależy na tym samym, na doprowadzeniu do bliskiej współpracy Legnicy i Miśni, głównie na poziomie społecznym i międzyludzkim, ale też gospodarczym i komunalnym, na wymianie doświadczeń administracyjnych, współpracy edukacyjnej, kulturalnej i turystycznej – mówił Tadeusz Krzakowski.

- Legnica to piękne, dobrze zorganizowane i dynamicznie rozwijające się miasto. Chcemy podjąć partnerstwo z legnickimi władzami i legniczanami – podkreślał Olaf Raschke. – Chcemy wypełniać je żywą treścią i włączyć w ten proces społeczności Meiβen i Legnicy. Jesteśmy prawie sąsiadami. Mieszkamy zaledwie nieco ponad dwie godziny jazdy od siebie.

Galeria zdjęć

Opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 25.05.2018 | Wyświetleń: 104
Powrót na listę aktualności

Zobacz także