Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnica rozwinęła skrzydła

Legnica rozwinęła skrzydła
29.06.2015

W Legnicy od 27 czerwca trwają 2. Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Świata. Najlepsi piloci w tej dyscyplinie prezentować będą swój kunszt do 4 lipca. Do naszego miasta przybyło ok. 100 gości z 14 krajów świata. Uroczysta inauguracja Mistrzostw odbyła się w sobotę na lotnisku. Obejrzały ją, mimo kapryśnej pogody, tłumy legniczan i gości

- Dziękuję za przyznanie Legnicy organizacji tych mistrzostw – powiedział podczas otwarcia prezydent Tadeusz Krzakowski. – Jest to dla nas duże wyróżnienie. Życzę wszystkim dobrej zabawy i wspaniałych przeżyć. Oddając Państwu do dyspozycji nasze miasto, wierzę, że będziecie jego ambasadorami na całym świecie – dodał zwracając się do ekip biorących udział w Mistrzostwach.

Władysław Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego mówił, że sport motoparalotniowy jest młodą, rozwijającą się dyscypliną sportu. – Organizację Mistrzostw powierzyliśmy Legnicy, bo ma wspaniałą bazę i doświadczenie w przygotowywaniu imprez o randze światowej –mówił prezes Skalik. – Miasto bardzo zaangażowało się w organizację Mistrzostw.

Legnica rozwinęła skrzydła 12

Legnica rozwinęła skrzydła 13

Legnica rozwinęła skrzydła 14

Legnica rozwinęła skrzydła 11

Legnica rozwinęła skrzydła 5

motoparalotniarze

Legnica rozwinęła skrzydła 2

Otwarcie miało bardzo bogatą oprawę lotniczą. Czescy piloci pokazali rekonstrukcję bitwy pilotów na replikach myśliwców z czasów I wojny światowej. Z kolei nasi wspaniali piloci - Maciej Pośpieszyński, mistrz świata w akrobacji szybowcowej oraz Robert Kowalik, mistrz akrobacji samolotowej popisali się niesamowitymi i zapierającymi dech w piersiach podniebnymi ewolucjami.

 

- Wspaniałe przeżycie – cieszył się po obejrzeniu pokazów legniczanin Jerzy Matuszewski. – Nigdy czegoś takiego na żywo nie oglądałem. To wspaniałe, że mogłem z bliska zobaczyć te niezwykłe maszyny.

W niedzielę nad lotniskiem latali już paramotolotniarze. Ich pokazy wywierały na widzach ogromne wrażenie.

- Bardzo fajnie, że nasze miasto zorganizowało mistrzostwa świata lotniarzy – mówił Krzysztof Wójcicki. – To, co oni wyprawiają, trzeba koniecznie obejrzeć. To jest bardzo widowiskowe.

Legnica rozwinęła skrzydła 4

Legnica rozwinęła skrzydła 7

Legnica rozwinęła skrzydła 9

Legnica rozwinęła skrzydła 3

Legnica rozwinęła skrzydła 6

Legnica rozwinęła skrzydła 16

 

Legnica rozwinęła skrzydła 17

motoparalotniarze

Legnica rozwinęła skrzydła 3

Legnica rozwinęła skrzydła 10

Pierwszy dzień 2. Slalomowych Motoparalotniowych Mistrzostw Świata – Legnica 2015 upłynął pod znakiem lotów testowych. Taki przebieg wymusiła pogoda, bowiem od rana wiatr utrudniał rozegranie pierwszych konkurencji. Na szczęście od godziny 19. aura uległa zmianie na lepsze, dlatego po briefingu piloci mogli testować swój sprzęt, latając pomiędzy pylonami.

Prognozy pogody na poniedziałek, 29 czerwca, są zdecydowanie lepsze, więc od godziny 6:00 powinny odbyć się eliminacje w konkurencjach PL1 (indywidualna – 1 osoba w pojedynczym wózku), PL2 (2 osoby w podwójnym wózku) i PF1 (indywidualna – 1 osoba startuje, odbijając się od ziemi z nóg z tzw. „plecakiem”).

W każdej z tych konkurencji prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa. Wszystkie klasy zostaną spięte wspólną klamrą w postaci klasyfikacji narodowościowej. Ponadto rozegrane zostaną także konkurencje sztafetowe.

Program zawodów zakłada rozegranie każdego dnia dwóch bloków startowych: poranny w godzinach 6.00 – 10.00, wieczorny w godzinach 16.00 – 21.00. Finały przewidziane są na 3 oraz 4 lipca.

Opublikował: zmulek_l | Dodano: 29.06.2015 | Wyświetleń: 230
Powrót na listę aktualności

Zobacz także