Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnicka szkoła dla rodziców. Rozdano pierwsze certyfikaty

Legnicka szkoła dla rodziców. Rozdano pierwsze certyfikaty
15.09.2020
Legnicka szkoła dla rodziców. Rozdano pierwsze certyfikaty

Zakończył się jeden z dwóch trwających obecnie kursów Legnickiej Szkoły Rodziców i Wychowawców.  Z wartościowych szkoleń, według ogólnopolskiego programu, bezpłatnie skorzystali legniccy rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Patronat nad projektem sprawują nasze miasto i KGHM Polska Miedź SA.

Zajęcia odbywają się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana w ramach współpracy naszego miasta z KGHM Polska Miedź SA - firmą społecznie odpowiedzialną.

Program opiera się na teorii systemowego ujęcia rodziny i podstawach psychologii komunikacji interpersonalnej, a jego motto brzmi: „Wychowywać, to kochać i wymagać”.

Przedsięwzięcie realizowane jest w formie 10 warsztatów psychologicznych (40 godzin dydaktycznych). Obecnie zakończony kurs odbywał się przez dwa weekendy. Tak, aby umożliwić udział tym, którzy w tygodniu nie mogą znaleźć na to czasu. Obecnie planowane są już kolejne kursy weekendowe : 1-18 oraz 23-25 października.

- Warsztat to doskonalenie siebie i swoich relacji z dziećmi i podopiecznymi. Bywa, że całkowicie zmienia podejście do młodego człowieka – mówi Iwona Łazarewicz, która prowadzi warsztaty.

Liczebność grupy szkoleniowej wynosi na ogół 10–15 osób. Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, a przede wszystkim ćwiczenia (np. dramy), debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Cennym elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.

Program składa się z trzech części tematycznych. Pierwsza dotyczy relacji dorosły – dziecko, druga - uczy budowania relacji między dziećmi (rodzeństwem), a trzecia skierowana jest do rodziców i wychowawców nastolatków. Zajęcia poszerzają wiedzę rodziców w zakresie etapów rozwoju emocjonalno–społecznego nastolatka oraz potrzeb i problemów wieku dorastania (m.in. potrzeba akceptacji i decydowania o sobie). Rodzice dowiadują się, jak towarzyszyć nastolatkowi w kryzysach młodzieńczych, jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym młodzieży.

- Uczestnicząc w programie, rodzice i wychowawcy dowiadują się i uczą, jak wykorzystywać w rodzicielskiej i wychowawczej praktyce własne możliwości, których wcześniej nie dostrzegali. Często wymaga od uczestników warsztatów wewnętrznego przeżycia treści zajęć oraz otwarcia się na inne osoby w grupie – wyjaśnia Iwona Łazarewicz, prowadząca warsztaty w Legnicy.

Udział w programie jest bezpłatny, jednak ilość miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń. Można ich dokonywać telefonicznie i mailowo (wstronerodziny@gmail.com, tel. 732 744 687).

 

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 15.09.2020 | Wyświetleń: 297
Powrót na listę aktualności

Zobacz także