Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnicki projekt odnowy zieleni został uznany przez NIK za wzorcowy dla innych gmin

Legnicki projekt odnowy zieleni został uznany przez NIK za wzorcowy dla innych gmin
22.03.2019
 

Ponad sześć tysięcy drzew i krzewów zostanie posadzonych w naszym mieście w ramach prowadzonego od kilkunastu lat gminnego projektu „Odnowa zieleni średniej i wysokiej”, realizowanego wspólnie z mieszkańcami i instytucjami miejskimi.

- Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie stwierdziła, że nasz projekt odnowy zieleni jest bardzo dobry pod względem przejrzystości i formalno prawnym, został więc uznany jako dobra praktyka. – mówi Henryka Zdziech, ogrodnik miejski. – NIK zaleca innym samorządom, by czerpały z niego wzorce.

W tym roku Legnica zakupiła ponad sześć tysięcy drzew i krzewów, m.in.: klony kuliste, brzozy brodawkowate, kasztanowce czerwone oraz  ligustry pospolite, tawuły japońskie i krzewuszki cudowne. Otrzymają je zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, przedszkola i inne placówki.

Dzięki realizacji tego projektu wzbogacana jest o nowe krzewy i drzewa miejska zieleń. Uzupełniane są powstałe wcześniej ubytki, wprowadzane nowe nasadzenia, szczególnie na terenach zielonych służących rekreacji, na nieużytkach i w naturalnych siedliskach roślinnych. Zasadą jest, że nowa zieleń trafia w miejsca ogólnodostępne dla mieszkańców.

- Ten projekt angażuje lokalną społeczność do działania – dodaje pani Zdziech. – Wspólnie sadzą drzewa, krzewy i dbają o nie. Zielona inicjatywa gminy staje się coraz bardziej wspólną sprawą legniczan.

W latach 2017 i 2018, realizując legnicki programu odnowy zieleni średniej i wysokiej, posadzono ponad 900 drzew oraz prawie 33 tys. krzewów.

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 22.03.2019 | Wyświetleń: 326
Powrót na listę aktualności

Zobacz także