Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Miasta mówią wspólnym głosem. Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego

Miasta mówią wspólnym głosem. Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego
25.02.2020
Miasta mówią wspólnym głosem. Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego

Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego pod takim hasłem wystartowała kampania wizerunkowa Związku Miast Polskich nawiązująca do 30-lecia samorządu terytorialnego.

Podkreśla ona znaczenie współpracy środowiska samorządowego, wzmacnia poczucie wspólnotowości i wskazuje, że członkostwo w Związku przynosi korzyści, płynące ze współdziałania pomiędzy miastami. Jest to szczególnie ważne w roku 30-lecia restytucji samorządów.

Przypomnijmy, że 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory do rad gmin. Były one efektem uchwalonej 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie terytorialnym, która została przygotowana przez Senat RP, wyłoniony w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

Kampania ma charakter ogólnopolski, a za sprawą miast członkowskich ZMP również lokalny. Przekaz jest skierowany zarówno do całego środowiska samorządowego ZMP, jak i do miast, które nie są jeszcze członkami Związku. Odbiorcami staną się również mieszkańcy polskich miast. W przedsięwzięcie zaangażowało się 165 miast członkowskich ZMP.

- Dzisiaj, po 30 latach tworzenia dobrych praktyk dla funkcjonowania gminnych społeczności wiemy, że w Polsce samorządowej, także w naszej małej legnickiej Ojczyźnie, potrzebujemy samodzielności, mądrego oparcia w administracji państwowej, mniej ingerencji, mniej polityki, a więcej realnego samorządzenia oraz troski o zaspokajanie potrzeb mieszkańców – mówi prezydent Legnicy, członek zarządu Związku Miast Polskich.

Kampania potrwa od 24 lutego do 10 marca. ZMP i miasta będą jednak prowadzić działania komunikacyjne aż do majowych obchodów 30. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego. Hasłem kampanii jest parafraza dewizy trzech muszkieterów „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” z powieści Aleksandra Dumasa, która została zaadaptowana do kontekstu kampanii i brzmi „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego”.

Podmiotem domyślnym tej frazy jest oczywiście miasto. Aby przekaz był atrakcyjny i intrygujący, hasło zostało przedstawione graficznie w formie ukazującej słowo „zysk”. Slogany poszczególnych kampanii lokalnych zostały zindywidualizowane, dzięki czemu mówią one odbiorcom, że beneficjentem „zysku” płynącego ze współpracy miast jest właśnie ich miasto. Grafiki zawierają ikonę, symbolizującą charakterystyczny dla każdego ze 170 miast obiekt. W Legnicy jest to Zamek Piastowski.

Kampanii wizerunkowej będą towarzyszyć debaty merytoryczne dotyczące spraw istotnych dla miast, organizowane przez Senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Związek Miast Polskich w Senacie. Poruszone zostaną tematy dotyczące stanu finansów samorządowych, gospodarki odpadami, zmian w ustawach ustrojowych czy roli organizacji samorządowych w polskim życiu publicznym.

Debaty zapoczątkują proces legislacyjny przygotowanych przez ZMP konkretnych projektów ustaw, które prezes Związku, senator Zygmunt Frankiewicz wniesie pod obrady Senatu. Pierwsza debata odbędzie się 2 marca i będzie dotyczyła finansów polskich miast i gmin. Debaty będą transmitowane online na profilu Związku na Facebooku i na stronie www.miasta.pl.

Na początku marca w Wrocławiu (5-6.03) odbędzie się doroczne Zgromadzenie Ogólne ZMP, na które są zaproszone wszystkie miasta członkowskie. Do Związku należy aktualnie 328 miast, najwięcej w jego powojennej historii. Oprócz czynności statutowych i podsumowania aktywności Związku w minionym roku, jednym z ważniejszych tematów konferencji programowej we Wrocławiu będą – „Samorząd miejski – liderzy zmian w Trzydziestoleciu wolnej Polski” oraz „Możliwości rozwoju miast a rosnące obciążenia finansowe”.

(Źródło: Biuro Związku Miast Polskich)

 

 

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 25.02.2020 | Wyświetleń: 198
Powrót na listę aktualności

Zobacz także