Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Młodzi wuppertalczycy i legniczanie wspólnie poznają naszą trudną historię

Młodzi wuppertalczycy i legniczanie wspólnie poznają naszą trudną historię
19.03.2019
Młodzi wuppertalczycy i legniczanie wspólnie poznają naszą trudną historię

Uczniowie Pina-Bausch-Gesamtschule z naszego partnerskiego miasta w Wuppertalu razem  koleżankami i kolegami z V Liceum Ogólnokształcącego poznają naszą trudną i bolesną historię.

Odbywa się to ramach projektu „Trudna polsko-niemiecka historia w czasie II wojny światowej”. Jego koordynatorem jest nauczycielka języka niemieckiego w V LO, Julia Bogdańska-Gabińska.

Goszczący w naszym mieście młodzi wuppertalczycy wraz ze swoimi przyjaciółmi z V LO spotkali się (18 marca) w Ratuszu z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim.

 - To wy jesteście przyszłością naszego partnerstwa – mówił gospodarz miasta. – Cieszę się z każdej waszej wizyty. Bardzo dbamy o kulturową spuściznę z czasów, gdy Legnica nazywała się jeszcze Liegnitz.

Podczas realizacji tego projektu młodzi Niemcy poznawali Legnicę, jej zabytki i współczesność. Spotykali się ludźmi, którzy doświadczyli okropności wojny. We Wrocławiu poznawali tragiczne losy miasta podczas oblężenia. W Warszawie, mieście które najbardziej doświadczyło okropieństw wojny, zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Współpraca partnerska i wymiana uczniowska pomiędzy V LO i szkołą Pina-Bausch-Gesamtschule z Wuppertalu trwa już od 2010 roku. Jej inspiratorem był nieżyjący już przewodniczący Koła Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu, wielki przyjaciel naszego miasta profesor Siegfried Maser.

Galeria zdjęć

Opublikował: Zygmunt Mułek | Dodano: 19.03.2019 | Wyświetleń: 181
Powrót na listę aktualności

Zobacz także